BM’yi sarsan anket: Her üç çalışandan biri cinsel taciz mağduru

Birleşmiş Milletler (BM) çalışanları arasında ilk kez gerçekleştirilen bir anket,  personelin üçte birinin son iki yılda cinsel tacize maruz kaldığını ortaya koydu

Yapılan bir anket, her 3 BM çalışanından 1'inin cinsel tacize maruz kaldığını ortaya çıkardı

30 bin 364 BM çalışanının katılımıyla Kasım ayında online olarak yapılan anketi, Deloitte danışmanlık şirketi gerçekleştirdi. İlk kez yapılan ve BM adına gerçekleştirilen ankete katılım oranı yüzde 17 oldu. 

BM’deki üç tacizciden ikisi erkek
Yayımlanan anket sonucuna göre, BM’deki her üç tacizciden ikisi erkek. Anket ayrıca, her dört tacizciden birinin süpervizör ya da müdür, yaklaşık her 10 tacizciden birinin ise üst düzey bir isim.

Guterres: Cinsel tacizi açıkça tartışmak için daha çok yolumuz var
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, personele gönderdiği mektupta, ankete katılım oranının düşük kalmasına dikkat çekti ve cinsel tacizin açıkça tartışılabilmesi için daha uzun bir yol gidilmesi gerektiğini belirtti. İlk kez yapılan bu anketin, cinsel taciz konusu üzerine eğilmek için önemli bir adım oluşturmasını umduğunu belirten Guterres, cinsel tacize ''sıfır tolerans'' gösterileceğini vurguladı.

 

Ankete katılanların yüzde 21.7'si rahatsız edici buldukları cinsel içerikli hikaye ya da şakaya, yüzde 14.2’si görünüşleri, vücutları ya da cinsel aktivitelerle ilgili ilgili çirkin sözlere, yüzde 13'ü kendilerini cinsel konular hakkında istemedikleri tartışmalar içinde bulduklarını açıkladı. Yüzde 10.9, kendilerini rahatsız eden ya da utandıran jest ve mimiklere maruz kaldığını belirtirken yüzde 10.1, kendilerini rahatsız hissettiren olaylar yaşadıklarını belirtti. 

Her üç mağdurdan biri sessiz kaldı
Anket, taciz mağdurlarının sessiz kalmayı tercih ettiğini de ortaya çıkardı. Katılımcıların yalnızca üçte birinin, uğradığı cinsel istismarın ardından şikayette bulunduğu açıklandı.


#MeToo (Ben de): Taciz çığlıklarının dünya çapında tepki hareketine dönüşümü

2017’de ABD’de kadınlar, yaşadıkları tacizlere karşı harekete geçti. Hollywood’un en ünlü film yapımcılarından Harvey Weinstein’ın kadın oyunculara yönelik cinsel saldırıları kamuoyuna yansıyınca, pek çok kadın kendi yaşadığı tacizi #MeToo etiketiyle paylaştı. Türkçe “ben de” anlamına gelen hareket, dünya çapında büyük ses getirdi. Pek çok ünlü isim de harekete destek verdi.
 

DAHA FAZLA HABER OKU