AK Parti’den vergi kanununda değişiklik teklifi: Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacak

Teklife göre sporculara yönelik istisna kalkıyor, dijital içeriğe yüzde 7.5 vergi geliyor

Fotoğraf: AA

AK Parti, vergi kanununda değişiklik öngören teklifini TBMM’ye sundu.

Teklifin TBMM’ye sunulmasının ardından açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacak” bir kanun değişikliği hazırladıklarını belirtti.

Muş, "Değerli Konut Vergisi isminde yeni bir vergi ihdas edeceğiz. Kanun teklifimiz yasalaşırsa, konutunun değeri 5 milyon ile 7,5 milyon lira arasında olanlar yıllık binde 3 oranında, 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6 oranında, 10 milyon lira üzerinde olanlar yıllık yüzde 1 oranında Değerli Konut Vergisi verecekler” dedi.

Muş, değişiklikleri özetle şöyle anlattı:

  • Konaklama vergisi ihdas etmiş olacağız. Yüzde 2'dir. Hasılat üzerinden alınacak. Bu yıl için 2020'de yüzde 1, 2021'de yüzde 2 olarak uygulanacak. 2020'nin Nisan ayı başında vergi devreye girecektir. Konaklayanlardan alınacaktır. Öğrenci, diplomatlar vergiden istisna olacak.
  • Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı teklif ediyoruz. 100 bin liranın üzerinde gelir elde edenler vergi verecektir. Sporculara yönelik istisnayı kaldırıyoruz. 
  • 500 bin TL gelir elde eden gerçek kişilerin tamamına kazançlarına beyan etme imkânı beyanname verme imkânı getiriyoruz.
  • Özel sektörde şirketlerin kiraladıkları otomobillerde üst limit 5.500 TL olarak teklif edilmektedir. Üstünde araç kiralanabilir ama bu giderleştirilemeyecek.
  • Kambiyo muameleleri vergi oranının binde 1'den binde 2'ye çıkmasını öneriyoruz.
  • Paketin amacı çok kazanandan vergi oranına göre daha çok vergi, az kazanandan daha az vergi.
  • Dijital ortamlarda sunulan içerikler ile her türlü reklam ve aracılık hizmetlerinde %7,5 oranında vergi alınacak.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU