MSD Başkanı İlham Ahmed ABD Kongresi’nde konuştu: Bize saldıranlar eski IŞİD emirleriydi

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, ABD Kongresi’nde kuzey Suriye’deki gelişmelere ilişkin bir konuşma yaptı

Demokratik Suriye Meclisi Başkanı İlham Ahmed ABD Kongresi'nde bir konuşma yaptı / Fotoğraf: Twitter

ABD Kongresi’nde konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Suriye’de yıllardır devam eden savaşın her dakikasının tanığı olduğunu ve özgür bir yaşam yaratabilmek için mücadele ettiklerini söyledi.

“IŞİD’in ardından özgür bir yaşam hedefliyorduk”

Kürt, Arap ve Süryani halkların özgür bir yaşam yarattığını belirten Ahmed, “Suriye’nin yüzde 30’unun da bu halklar öncülüğünde IŞİD çetelerinden kurtarıldı. Demokratik Özerk Yönetim çatısı altında tüm inanç ve halklar ortak bir yaşam sürdürüyor. IŞİD'in yok edilmesinin ardından tamamen özgür bir yaşam yaratmayı hedefliyorduk” dedi.

MSD Başkanı Ahmed, IŞİD ile mücadelede 11 bin ölü ve 25 bin yaralı verdiklerini belirterek IŞİD’e karşı kendileriyle ortak hareket eden ABD’ye teşekkür etti.

“ABD’ye güveniyorduk”

ABD’nin IŞİD’in bitirilmesinin ardından Suriye krizinin barışçıl yollarının bulunması ve bölgenin saldırılara karşı korunması sözünü verdiğini kaydeden Ahmed, devamında şu ifadelere yer verdi:

ABD, Türk devletinin Afrin’e dönük saldırıları ile birlikte bölgede askerleri bulunmadığı için duruma müdahil olamayacağını söyledi. Askerlerinin bulunduğu bölgelere dönük saldırılara müsaade etmeyeceklerini söyledi. Bu temelde ABD’ye güveniyorduk. Türk devletinin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarına karşı ABD güçlerinin bulunduğu alanları saldırılara karşı koruyacağına inanıyorduk. ABD’nin bölgenin hava sahasını uçuşa yasaklayacağını umuyorduk. Bölgelerimize dönük bir saldırının gerçekleşmemesi için güvenli bölge anlaşmasını kabul ettik. Bu temelde sınır hattındaki güçlerimizi çektik ve ABD ile ortak devriyeler atmaya başladık. Ancak ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında varılan anlaşma çerçevesinde Türkiye’nin bölgelerimize saldıracağını anladık.

“ÖSO adı altında bize saldıranlar eski IŞİD emirleriydi”

Türkiye’nin operasyonunda yer alanlardan bazılarının eski IŞİD emiri olduğunu savunan Ahmed, “Saldırıda yer alanlar IŞİD emirleriydi. ÖSO adı altında güçlerimize saldırıyorlar. Sürekli kafalarımızın kesilmesi ile tehdit ediyor ve IŞİD sloganlarını kullanıyorlar. Türk devletinin saldırılarında aralarında 6 Fransız, 2 Belçika vatandaşı birçok DAİŞ çetesi de kaçmıştır” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU