Muhammed Farah'tan "doping yapmadım" savunması: Yanlış hiç bir şey yapmadım, tüm iddialar Alberto Salazar'la ilgili

Doping ihlali nedeniyle spordan 4 yıl men cezası alan ABD'li antrenör Alberto Salazar'ın çalıştırdığı sporculardan dünya ve olimpiyat şampiyonu Büyük Britanyalı atlet Muhammed Farah, kariyerinin hiçbir döneminde yasaklı madde kullanmadığını söyledi

Muhammed Farah / Fotoraf: Reuters

Yarın maratona katılacağı ABD'nin Chicago kentinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan 36 yaşındaki Büyük Britanyalı atlet Muhammed Farah, eski antrenörü Salazar'a verilen cezanın ardından hakkında doping yaptığı yönünde çıkan iddiaları yalanlayarak, "Bana karşı bir suçlama yok. Yanlış hiç bir şey yapmadım. Tüm iddialar Alberto Salazar'la ilgili, içinde Muhammed Farah yok" ifadelerini kullandı.

Manchester Cityli futbolcu Raheem Sterling ve Büyük Britanyalı pilot Lewis Hamilton'ın da basın tarafından sürekli gözlem altında tutulduğunu ve bunun art niyetli olduğunu öne süren Farah, şöyle konuştu:

Yapabileceğim daha fazla bir şey yok. Dünyada en çok doping testine alınan sporculardan birisi olduğumu düşünüyorum. Sonuçları ortada. Numunelerimin dondurularak saklanmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Siz gazetecilerin bana bu tür soruları neden sorduğunu biliyorum. Aynı durumu Sterling ve Hamilton da yaşıyor.

2017 Dünya Şampiyonası'nın ardından uzmanı olduğu 5 bin ve 10 bin metre disiplinlerini bırakarak maraton yarışlarına yönelen Somali asıllı Büyük Britanyalı atlet, kariyerinin en başarılı dönemini Salazar ile yaşamıştı.

Farah, Salazar ile çalıştığı 2011-2017 yılları arasında 5 bin ve 10 bin metre kategorilerinde 4 olimpiyat, 6 dünya ve 3 Avrupa şampiyonluğu yaşayarak Büyük Britanya tarihinin en başarılı atleti konumuna gelmişti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ise Salazar'ın çalıştırdığı sporcular hakkında soruşturma açılması için Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'na (WADA)  geçen hafta çağrıda bulunmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Dünya ve olimpiyat şampiyonu Muhammed Farah'ın başarılarında önemli pay sahibi olan eski antrenörü Alberto Salazar, ABD Dopingle Mücadele Ajansı (USADA) tarafından 4 yıl süren soruşturma ve iki yıllık mahkeme sürecinin ardından aldığı kararla, doping programı yönetme ve sporcuları yasaklı maddeye teşvik etme gerekçeleriyle ABD'li antrenör Alberto Salazar ve ekibinde yer alan Dr. Jeffrey Brown'a spordan 4 yıl men cezası vermişti.

USADA'dan yapılan açıklamada, soruşturmada ifadelerine başvurulan sporcuların önemli bir cesaret örneği göstererek birçok önemli noktaya ışık tuttuğu vurgulanarak, "Salazar ve Brown, kazanmanın sağlıktan ve etikten daha önemli olduğunu sporculara birçok kez telkin etti. Yasaklı testosteron gibi maddeleri, sporcuların temin etmesini sağladı" ifadelerine yer verilmişti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU