Mülteci kampında çaresizliğin geldiği nokta: Yiyecek bulamayan anne, üç çocuğuyla birlikte kendini ateşe verdi

Ürdün sınırındaki Rukban Mülteci Kampı’nda günlerce çocuklarına yemek bulamayan 28 yaşındaki Suriyeli anne bulunduğu çadırı yaktı

Suriye-Ürdün sınırındaki Rukban Mülteci Kampı'nda yaklalşık 50 bin mülteci bulunuyor.

Alman Haber Ajansı DPA'ya konuşan Rukban Mülteci Kampı İdaresi Sözcüsü Halid El Ali, Suriyeli annenin üç gün boyunca yemek bulamadığı üç çocuğuyla birlikte kendisini yakma girişiminde bulunduğu söyledi. Ali, yangını fark eden komşuların koşarak yangını söndürmeye çalıştığını, anne ve çocuklarının tamamen yanmış olan çadırdan çıkarıldığını belirtti.

Vücutlarında ağır yanıklar oluşan annenin, 3 çocuğuyla birlikte acil müdahalenin ardından Ürdün’deki hastanelere nakledildiği belirtildi. 

Çocuklarda hafif yanıklar olduğunu belirten Ali, sağlık durumlarının iyiye gittiğini söyledi.

‘’Yakacak ve yiyecek bulamıyoruz’’

Kamptaki 40 bin mültecinin kış şartlarında büyük zorluklar çektiğini aktaran sözcü, ‘’Çöl bölgesi olduğu için yakacak bulmakta zorlanıyoruz. Gıda malzemeleri çok pahalı. Suriye hükümetinin kontrol ettiği bölgelerde yardım malzemelerinin temini çok zor’’ ifadelerini kullandı.

Kamp sakinlerinin açıklamasına göre az miktardaki gıda maddesi, rejimin kontrolü altında olan bölgelerden kaçakçılık operasyonlarıyla getiriliyor ve yüksek fiyatlara satılıyor. Ancak rejimin uyguladığı sıkı güvenlik nedeniyle son haftalarda kaçakçılık ve gıda maddeleri de azalmış durumda.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre geçtiğimiz yıl 20 mülteci hastaneye gitmelerine izin verilmediği için hayatını kaybetti. 

 


 

DAHA FAZLA HABER OKU