Binali Yıldırım’ın dava açtığı Mehmet Y. Yılmaz: Servetin kaynağını öğrenene kadar sormaya devam edeceğim

Yılmaz, Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na atanabileceğini belirterek “Böyle makamlar dedikoduyu kaldırmaz” dedi

Fotoğraf: Twitter

Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın “çocuklarının servetindeki artışı” yazdığı için dava açılan T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz, “Sormaya devam edeceğim” dedi.

Gazeteci Mehmet Y. Yılmaz bakanlık, TBMM Başkanlığı ve Başbakanlık görevlerinin ardından AK Parti’nin İstanbul Belediye Başkanlığı'na aday olan Binali Yıldırım’ın çocuklarının mal varlığı ile ilgili bir köşe yazısı kaleme aldı. Cumhuriyet Savcısı Tuncay Karcıoğlu'nun "kamu görevlisine hakaret" suçlamasıyla düzenlediği iddianamede Mehmet Y. Yılmaz'ın T24'te yayımlanan yazısı için 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Yılmaz da bugün T24’te “Servetin kaynağını öğrenene kadar soracağım” başlıklı yazısında şunları yazdı:

Kimsenin kazandığında gözümüz yok. Ama bir gazeteci olarak, hayatı boyunca geçim sıkıntısı çekmiş bir siyasetçinin çocuklarındaki bu ani zenginleşmenin kaynaklarını merak etmem normal. Çünkü, bir demokraside gazetecilerin görevlerinden biri de budur. Bu çocuklar, başkalarının çocuklarına göre neyi daha iyi biliyorlar ya da öğrenmişler ki böyle bir servet sahibi olabiliyorlar?

“İnternette yaygın olarak göreceğiniz ve alenileşmiş iddialara göre Binali Bey’in çocuklarının 30’a yakın gemisi var” diyen Yılmaz, yazısında özetle şunları söyledi:

İlk günden beri verdiği servet beyanlarını yıl yıl açıklarsa zaten sorduğumuz soruların yanıtının bir bölümünü alırız. Yanıtlarımızın ikinci bölümünü alabilmemiz için de çocuklarının işlerindeki bu gelişmenin tarihsel gelişimini açıklıkla anlatması gerekir. İlk gemiyi alacak kaynak nereden bulundu, ilk gemi kaça alındı? Bundan sonraki gemilerin alınışı nasıl gerçekleşti? Kamu kaynaklarından kredi vs. kullanıldı mı? Bu şirketlerin bazıları yurt dışında kurulu, neden? Şirketler ne kazandı, ne vergi ödedi?

"Böyle makamlar dedikoduyu kaldırmaz"

Binali Bey, CB Yardımcısı olarak atanırsa ve asili iş göremez hale gelirse, 45 gün süreyle Cumhurbaşkanı yetkilerini de kullanacak. Böyle makamlar dedikoduyu kaldırmaz. Binali Bey, bunları sorduğum için beni mahkemeye vereceğine, şüpheleri giderecek açıklamayı yapmalı. Dünyanın her yerinde böyle ani zenginleşmeler dikkat çeker ve söz konusu servetin nasıl oluştuğunun açıklanması gerekir. Binali Bey, beni mahkemeye vererek korkutabileceğini ve bu soruları sormaktan vazgeçirebileceğini zannediyor. Yanılıyor. Sormaya devam edeceğim.

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU