İsrail medyası: Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İddialara göre Netanyahu, 11 Ekim'de oluşturulan savaş kabinesinin resmen dağıtıldığını söyledi

Fotoğraf: AA

Milletvekilleri Benny Gantz ve Gadi Eisenkot'un hükümetten istifasının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini feshettiğini duyurdu.

Alınan bilgilere göre savaş kabinesi tarafından daha önce tartışılan bazı konular artık güvenlik kabinesine devredilecek, ancak hassas kararlar daha küçük bir istişare forumunda ele alınacak. Bu forumda Savunma Bakanı Yoav Gallant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'in de yer alması bekleniyor. Ayrıca Milli Güvenlik Konseyi üyesi Tzachi Hanegbi ve savaş kabinesinde gözlemci olarak görev yapan Shas partisi genel başkanı Aryeh Deri'nin de ismi geçiyor.

Savaş kabinesinin dağıtılmasının, esas olarak Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir gibi bakanların kabineye dahil edilmesini engellemeyi amaçlayan sembolik bir taktik olduğu düşünülüyor.

Ne olmuştu?

Gantz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Hükümetten üzülerek resmi olarak istifa ettiğimi duyuruyorum" ifadelerini kullanmıştı.  Netanyahu’nun, İsrail’in 'gerçek zafere doğru ilerlemesini' engellediğini savunan Gantz, Netanyahu’nun siyasi mülahazalara dayalı kararlar aldığını dile getirmişti. Netanyahu ise Ulusal Birlik Partisi lideri Gantz’ı 'istifa kararını doğru zamanda almamakla' eleştirmişti. 

Yeni kabine kurulmayacak

Netanyahu'ya göre, koalisyon partilerinin liderlerinden oluşacak yeni bir kabine kurulmayacak. Bu fikir daha önce bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir tarafından gündeme getirilmişti.

Pazar günü yapılan haftalık kabine toplantısında Netanyahu, "Hamas'ın yeteneklerini ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için askeri kademenin her zaman kabul etmediği kararlar aldım. Bizim bir ordumuz olan bir ülkemiz var, bir ülkemiz olan bir ordumuz yok" dedi.

İsrail medyasının belirttiğine göre, Netanyahu hassas konuları sadece sınırlı bir grup bakanla tartışacağını söyledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU