Batı Şeria'daki kamplar ve Gazze Cehennemi

İsrail askeri operasyonlarının artması ile birlikte kendi gerçekliğini ortaya koydu

Batı Şeria'nın Cenin şehrine düzenlenen İsrail saldırısı sırasında İsrail askeri araçları bir ambulansın etrafını sardı (AFP)

Bugün buraya "Küçük Gazze" diyorlar. Tulkarm'daki Nur Şems mülteci kampı, evleri yerle bir edildi ve sakinleri, "Gazze cehenneminin" bir "simülasyonunda" kaçmaya zorlayan bir askeri gerilime tanık oldu. Cenin kampı da daha iyi durumda değildi, çünkü arka arkaya askeri saldırılara tanık oldu. Saldırılar, ara sokaklarını ve caddelerini savaş alanına çevirdi, yıkılan evlerin ve dükkanların duvarlarında izler bıraktı. İsrail ordusu 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria şehirlerinde, özellikle de kuzeyde operasyonlarını yoğunlaştırdı. 136'sı sadece Cenin'de olmak üzere, 540 Filistinlinin öldürüldüğü bu operasyonlar, Batı Şeria'daki en yüksek can kaybını temsil ederken, yaralı sayısı 5.000'i aştı. Ordu 8.000'den fazla Filistinliyi gözaltına aldı.

Şarku'l Avsat, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nur Şems ve Cenin kamplarına giderek, artan İsrail operasyonlarını ve ortaya çıkan yıkımla ilgili gerçeği yerinde gördü.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU