DSÖ, Hindistan'da insana bulaşan bir kuş gribi vakası bildirdi

Batı Bengal'de 4 yaşındaki bir çocukta H9N2 tespit edildi

(AP)

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre Hindistan'da son 5 yılda kuş gribine yakalanan ilk insan vakası tespit edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Küresel sağlık ajansı, kuş gribi H9N2 virüsünün neden olduğu "nadir" enfeksiyonun Batı Bengal eyaletindeki bir çocukta tespit edildiğini salı günü açıkladı.

Bu, Hindistan'ın DSÖ'ye bildirdiği kuş gribi bulaşmış ikinci insan vakası. İlki 2019'da görülmüştü.

Batı Bengal'deki çocuk, şubatta sürekli şiddetli solunum sorunları, yüksek ateş ve karın krampları şikayetleriyle yerel bir hastanenin pediatrik yoğun bakım ünitesine yatırıldı ve üç ay sonra taburcu edildi.

DSÖ, "Çocuk iyileşti ve hastaneden taburcu edildi" dedi.

Raporlama sırasında ailede, mahallede ya da vakanın gittiği sağlık tesislerindeki sağlık çalışanları arasında solunum yolu hastalığı belirtileri bildiren bilinen bir kişi yoktu.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler ajansı, "bu virüsün farklı bölgelerdeki kümes hayvanlarında dolaşan en yaygın kuş gribi virüslerinden biri olması nedeniyle başka seyrek insan vakalarının ortaya çıkabileceği" uyarısında bulundu.

Dört yaşındaki çocuğun "evde ve çevrede kümes hayvanlarına maruz kaldığı" bildirildi.

Sağlık ajansı, kuş gribinin insanlara öncelikle enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla veya kontamine ortamlarla dolaylı temas yoluyla bulaştığını belirtti.

Asıl konakçıya bağlı olarak grip A virüsleri kuş gribi, domuz gribi veya diğer hayvan grip virüsleri diye sınıflandırılabilir.

Son Dakika

DSÖ, Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde kuş gribi vakası tespit etti. H9N2 virüsü bulaşan 4 yaşında bir çocuk

DSÖ, bunun Hindistan'da görülen ikinci H9N2 kuş gribi enfeksiyonu olduğunu ve ilkinin 2019'da görüldüğünü de ekledi.


DSÖ'ye göre kuş gribi virüsü insanlarda genellikle hafif üst solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor ancak ciddi hastalıklara ve hatta ölüme de yol açabiliyor.

Konjonktivit, gastrointestinal semptomlar, ensefalit ve ensefalopati de bildirilmiştir.

Birleşmiş Milletler ajansı Meksikalı bir adamın daha önce hiçbir insanda bulunmayan H5N2 adlı kuş gribi türüne yakalandıktan sonra öldüğünü kısa süre önce doğrulamıştı.

Sağlık ajansı, "halkın canlı kümes hayvanlarıyla, canlı hayvan pazarları veya çiftlikleri gibi yüksek riskli ortamlarla ve kümes hayvanlarının dışkılarıyla kirlenmiş olabilecek yüzeylerle korunmasız temastan kaçınması gerektiğini" tavsiye etmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU