İleri teknolojilerden oluşan bir sistem ve sağlam bir altyapı

“Modern teknik sistem bu yılki hacılar için hazırlandı. En basit haliyle, bilgi ve iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasını ve dijital dönüşümün sağlanmasını temsil ediyor”

Fotoğraf: Şarku'l Avsat

Dr. Faysal b. Abdurrahman Usra / Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ile Suudi Arabistan Başbakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman liderliğindeki bilge Suudi Arabistan yönetimi, her hac mevsiminde hacılara hizmet etmek ve Hac Hizmet Programı’nın hedeflerine ulaşmak için her zaman azami gayret göstermeyi vurgulayan bilge direktifleri çerçevesinde, modern bir dijital altyapı ile güçlendirilmiş üst düzey teknik imkânlar sunuyor. Vizyon 2030'un bir parçası olan Hac Hizmet Programı, özellikle bu yılki Hac sezonunda hacı adaylarına yüksek kaliteli hizmetler sunmayı, yetkili ve ilgili makamların kendilerine sunmaktan onur duyduğu hizmetleri geliştirmeyi, ibadetlerini kolaylıkla ve rahatlıkla yerine getirmelerini sağlamayı, kendilerine sunulan hizmetlerin kalitesini artırmayı ve deneyimlerini geliştirip zenginleştirmeye katkıda bulunmayı ve böylece Suudi Arabistan’ın parlak ve medeni imajını yansıtmayı amaçlıyor.

Bu modern teknik sistem bu yılki hacılar için hazırlandı. En basit haliyle, bilgi ve iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasını ve dijital dönüşümün sağlanmasını temsil ediyor. Ayrıca hizmet sistemini otomatikleştirmek, prosedürleri dijitalleştirmek, yeni ve modern akıllı teknolojilerden ve dijital çözümlerden yararlanmak da burada amaçlanan hususlar arasında. Aynı zamanda 3D artırılmış gerçeklik teknolojisi, Wi-Fi teknolojisi, dijital interaktif platform, QR kod teknolojisi, CHAT BOT teknolojisi, NFC teknolojisi, interaktif haritalar, uygulamalar ve web siteleri, akıllı kartlar, robotlar, Hac, Umre ve ziyaret platformu ve Mabrur uygulaması gibi çeşitli alanlarda yapay zekâ teknolojileri benimsendi. Tüm bunlar insanlığa en güzel şekilde hizmet etmek için teknolojiden yararlanmanın bir tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bunlar, iddialı bir şekilde ortaya koyulan Vizyon 2030'a dayanıyor. Bu şekilde yaratıcılık ve mükemmellik kültürünün sürdürülebilirliği sağlanmaya çalışılıyor.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Hac Yüksek Komitesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz'in doğrudan gözetimi ve Kral Selman bin Abdulaziz’in danışmanı, Mekke Valisi ve Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid el-Faysal ile Mekke Vali Yardımcısı ve Merkezi Hac Komitesi Başkan Yardımcısı Prens Suud bin Mişal bin Abdulaziz'in direktifleri ve takibi altında, yetkililerin mevcut 1445 Hac sezonu için planlarının ve hazırlık göstergelerinin hazır olup olmadığı ve hacı adaylarının dini vecibelerini kolaylıkla ve rahatlıkla yerine getirmelerini amaçlayan çeşitli hizmetler önceden gözden geçirildi.

Mekke ve Kutsal Mekânlar Kraliyet Komisyonu, Hac sezonu için hazırladığı planın uygulamasını açıkladı. Bu plan, kutsal alanlardaki altyapının geliştirilmesi, ulaşım sistemi hizmetlerinin iyileştirilmesi ve kurbanlık hayvan projesini içeriyor. Ayrıca kurban ibadeti yerine getirilirken yapılacak doğru uygulamalar üzerine bir farkındalık kampanyası da planda yer alıyor. Diğer yandan kutsal mekânlar büyük çalışmalara, ekipman alımına ve hazırlıklara tanık oldu. Öyle ki modern çadırlar; ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole ışınlarından korunma özelliklerine sahip üst düzey teknik özelliklerle donatıldı. Her çadıra özel bir soğutma sistemi bağlandı. Ayrıca her türlü güvenlik, emniyet, destek ve sağlık hizmeti de ayarlandı. Dahası hizmetlerin verimliliğini artırmak amacıyla iki katlı 123 kompleks şeklinde modern inşaat teknikleri kullanılarak 7 bin tuvalet inşa projesi yapıldı.

Hicri 1445 yılı Hac sezonunun belki de en önemli özelliklerinden biri, İçişleri Bakanlığı'nın Hac vizesi ile gelenler için dijital kimlik hizmetini başlatmasıdır. Bu sayede hacı adayları kimliklerini Absher ve Tevekkelna platformları üzerinden elektronik olarak kanıtlayabilecekler. Aynı zamanda Hac ve Umre Bakanlığı, yurtdışından ve yurtiçinden gelen hacılar için elektronik yol sistemi ile temsil edilen bir akıllı sistem paketini uygulamaya soktu. Hac ve Umre Bakanlığı ayrıca, iş sektörünü hedefleyen ve bu sektöre birçok avantaj sunan Nusuk Business platformunu başlattı ve Vizyon 2030'un hedefleri doğrultusunda çeşitli kategorilerdeki girişimcileri, start-up'ları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşları sektöre dahil etmek için çalıştı. Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanlığı da bu yılki Hac için kutsal mekânlardaki yaya geçitlerinde esnek kauçuk asfalt uygulamasını başlattı. Bu girişim, hacı adaylarının genel sağlığını iyileştirmek ve yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla gerçekleştirildi. Bakanlık ayrıca ilk kez bu sene yaklaşık 32 yeni teknolojik denemeyi hayata geçirecek. Uçan taksi, kuryeyle sipariş teslimi ve diğer çeşitli hizmetler içeren bu girişim ulaşım sisteminin yeni deneyimler sunmaya ve hacı adaylarına hizmet etmek için modern teknolojileri kullanmaya devam ettiğini vurguluyor. Aynı zamanda Suudi Arabistan Karayolları Genel Müdürlüğü, bir dizi ilgili makamla ortaklaşa olarak, sıcaklığı düşürmek, binaların soğutulmasında kullanılan enerjiyi azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için kutsal alanlardaki bir dizi yerde asfalt yüzeyleri soğutma girişiminin kapsamını genişletti. Bu girişim, Arafat'taki Nemire Mescidi yakınlarındaki 25 bin metrekarelik bir alanda uygulandı.

Bu sadece buzdağının görünen kısmı. Bu yılki hacı adaylarının, bir yandan Beytullah’ın misafirlerinin huzur ve maneviyat atmosferinde ibadetlerini kolaylıkla yerine getirebilmeleri için sunulan hizmet sistemini geliştirmeyi, diğer yandan da Suudi Arabistan'da kaldıkları süre boyunca kendilerine sunulan hizmetlerde dijital dönüşüm alanlarındaki gelişime ayak uydurmayı ve hizmetlerinde en yüksek kalite standartlarına ulaşmayı amaçlayan büyük hazırlıklardan faydalanmaları bekleniyor.

Başarıyı veren Allah’tır…

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU