Knesset, Ultra Ortodoks Yahudileri zorunlu askerlikten muaf tutulacak

Ultra-Ortodoks Yahudiler zamanlarını hukuk ve Tevrat çalışmalarına ayırmak için zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutuluyorlar

Ortodoks Yahudiler, 2 Haziran'da Bnei Brak şehrinde zorunlu askerlik hizmetine karşı düzenlenen protestoda / Fotoğraf: DPA

İsrail parlamentosu bugün, Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından desteklenen ve Ultra-Ortodoks Yahudilerin (Harediler) askerlik hizmetinden muaf tutulmasını öngören tartışmalı yasa tasarısını oyladı.

İsrail'de askerlik hizmeti zorunludur, ancak ultra-Ortodoks Yahudiler zamanlarını hukuk ve Tevrat çalışmalarına ayırmak için zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutulurlar. 1948'de İsrail devletinin kuruluşunda kabul edilen bu muafiyet, daha önce hiç sorgulanmamıştır.

2022 yılında, Netanyahu hükümetinin ve müttefikleri dini ve aşırı sağcı partilerin, göreve gelmesinden kısa bir süre önce, Knesset aşırı dindar Yahudilerin askerlik hizmetini düzenleyen bir yasa tasarısının ilk taslağını onayladı.

İsrail ve Hamas arasında Gazze'deki savaşla ilişkili askeri hareketlilik bağlamında, İsrail'de, aşırı dindar Yahudilerin askerlikten muaf tutulmasına yönelik öfke artıyor.

Buna rağmen, milletvekilleri bugünkü oylamada (63 evet oyuna karşı 57 hayır oyu) yasama tasarısının ilerlemesi için oy kullandı. Yasa tasarısı şimdi "Dışişleri ve Savunma Komisyonu'nda müzakere edilecek ve ikinci ve üçüncü okumalarda onaylanmak üzere Knesset'e gönderilecek.

Hükümeti büyük ölçüde aşırılık yanlısı grupların desteğine dayanan Netanyahu, yasa tasarısının ilerlemesi yönünde oy kullanmasına rağmen, kendisi de Likud Partisi üyesi olmasına rağmen Savunma Bakanı Yoav Galant tasarıya karşı çıktı.

Galant, oylamadan sonra şunları söyledi:

Askerlik hizmetinin yükünü birlikte taşımanın ulusal bir zorluk olduğunu" düşünerek, "Ordudaki kıdemli savaşçıların pahasına aşağılık politikalar uygulamamalıyız.

Muhalefet lideri Yair Lapid ise parlamentoda yapılan oylamayı eleştirerek, "X" platformunda Netanyahu hükümetini, iktidarda kalmak için "her şeyi" yapmakla suçladı.

Lapid sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu, Knesset tarihindeki en kötü anlardan biridir. "Gazze Şeridi'nde yoğun çatışmaların yaşandığı yeni bir günde bu yozlaşmış hükümet, askerlik hizmetinden kaçınmak için bir yasa çıkarıyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU