Hamas'ın Gazze lideri Sinvar: "İsrail'i tam istediğimiz konuma getirdik"

Sinvar'ın, Gazze savaşını Kerbela'ya benzettiği öne sürüldü

İsrail, 61 yaşındaki Yahya Sinvar'ın Gazze'deki yer altı tünellerinde saklandığını savunuyor (AFP)

Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın, örgütün Katar'daki liderleriyle iletişime geçerek "İsrail'i tam istediğimiz konuma getirdik" dediği bildirildi.

Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynakların Amerikan gazetesi Wall Street Journal'la (WSJ) paylaştığı mesajlarda, Sinvar'ın "kendi çıkarları doğrultusunda Gazze'deki savaş uzattığının görüldüğü" iddia edildi.

Sinvar'ın, Katar'ın başkenti Doha'daki Hamas liderlerine gönderdiği bir mesajda, Filistinli sivillerin kayıplarını "gerekli bir fedakarlık" diye nitelediği savunuldu.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, üç oğlu ve dört torununun İsrail'in 10 Nisan'da Gazze'ye düzenlediği saldırıda öldürüldüğünü söylemişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sinvar'ın bunun ardından 11 Nisan'da Haniye'ye gönderdiği mesajda, bu kayıpların “Filistin'in damarlarına hayat aşılayarak, ona şan ve şeref kattığını" söylediği öne sürüldü. 

Sinvar'ın mesajları arasında İsrail ordusunun Refah operasyonuna dair değerlendirmeler de yer aldı.

İsrail askerleri, Gazze'nin güneyindeki Refah'a geçen ay kara harekatı başlattıktan sonra Sinvar'ın Hamas liderleriyle iletişime geçerek bu baskıya boyun eğmemelerini ve direnişi artırmalarını istediği yazıldı. 

Sinvar'ın bir mesajında "İsrail'in Refah'taki yolculuğu parkta bir yürüyüş olmayacak” dediği savunuldu.

Diğer yandan Sinvar'ın Gazze'deki mücadeleyi Kerbela Savaşı'na benzettiği de aktarıldı. Hz. Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı birliklerle Emevi halifesi I. Yezid'in ordusu arasında yaşanan savaşta, Hüseyin ve kafilesindeki herkes öldürülmüştü. 

Sinvar'ın Hamas yetkililerine gönderdiği yakın tarihli bir mesajda şunları söylediği ileri sürüldü: 

Başladığımız yolda ilerlemek zorundayız. Ya da durum yeni bir Kerbela'ya dönüşür.

Haberde, Sinvar'ın son ateşkes görüşmeleri sırasında Hamas yetkililerinden taleplerinden vazgeçmemelerini istediği de savunuldu. 

Buna göre Hamas'ın Gazze'deki lideri, örgütün diğer isimlerine gönderdiği mesajda "İsrail'i tam istediğimiz konuma getirdik" ifadelerini kullandı. 

Diğer yandan Sinvar'ın, 7 Ekim'deki Aksa Tufanı sırasında Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın çocukları ve kadınları rehin almasına dair şunları söylediği de savunuldu: 

İşler kontrolden çıktı. İnsanlar bu duruma düşmemeliydi, bu olmamalıydı.


Independent Türkçe, Wall Street Journal, Jerusalem Post

DAHA FAZLA HABER OKU