İnterneti ikiye bölen elbise tartışmasını çıkaran kişi hapse girdi

Keir Johnston ve eşi daha önce ABD'de Ellen DeGeneres'in programına katılmıştı

Keir Johnson ve eşi düğünlerinde giyilen bu elbisenin fotoğrafıyla viral olmuştu (Swiked/Tumblr)

Düğününde giyilen elbisenin fotoğrafı internette viral olan adam, eşine şiddetli saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 4 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

38 yaşındaki Keir Johnston, İskoçya'nın İç Hebridler takımadasının Colonsay Adası'ndaki evlerinde gerçekleşen saldırı sırasında eski eşini yere yatırıp boğazını sıkmış ve bir de bıçak sallamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İnterneti ikiye bölen siyah mavi bir elbisenin fotoğrafını paylaştıktan sonra medyanın ilgi odağı haline gelen çift, ABD'de Ellen DeGeneres'in programına da katılmıştı.

Gelinin annesinin giydiği elbise, fotoğrafın kalitesinin düşüklüğü nedeniyle bazılarına altın ve beyaz olarak görünmüştü. Taylor Swift ve Justin Bieber gibi isimler siyah ve mavi görürken Kim Kardashian ve Katy Perry beyaz ve altın rengi görmüştü.

Glasgow'daki Yüksek Mahkeme, Johnston'ın eşini istismar etme geçmişi olduğunu ve 6 Mart 2022'de bir barda düzenlenen bilgi yarışmasında içki içtikten sonra şiddetli saldırısını başlattığını daha önce duymuştu.

Eşi, Johnston'dan kendisini desteklemediğine dair mesajlar aldıktan sonra eve dönmüş ve Johnston da eşine kendisini terk etme niyetinde olduğunu söylemişti.

Johnston daha sonra onu takip etmiş ve yere yatırıp iki eliyle boğmaya çalışmış. Hayatından endişe eden kadın çığlık atmaya başlayınca bir tanık araya girmiş ve Bayan Johnston 999'u arayarak operatöre şunları söyleyebilmiş: 

Kocam beni öldürmeye çalışıyor.

Johnston, Bayan Johnston'la ikinci kez boğuşmaya devam etmiş, ardından bir bıçak sallayıp "Biri ölecek" diye bağırmış ve sonra tanık tekrar müdahale etmiş.

Dumfries ve Galloway'deki Moffat'ta yaşayan Johnson, duruşma öncesinde savunmasını değiştirerek eşine saldırdığını ve hayati tehlike yarattığını kabul etti. 

Savunma avukatı Marco Guarino, Yargıç Leydi Drummond'dan, Johnston'ın davranış sorunları için gönüllü olarak yardım istediğini, ilk kez suç işlediğini ve mahkemede bekleyen başka bir meselesi olmadığını söyleyerek hapis cezası vermemeyi düşünmesini istedi.

Johnston'dan ayrılmış olan eşinin "duygusal, psikolojik ve mali" hasar gördüğü söyleniyor.

Leydi Drummond şu ifadeleri kullandı:

Eşiniz eylemlerinizin etkisinin sonsuza kadar süreceğini belirtiyor. Bu ağırlıkta bir suç için uygun olan tek ceza hapistir.

54 aylık hapis cezasının yanı sıra, Johnston'a şikayetçiyle 10 yıl boyunca temas kurmasını yasaklayan bir taciz etmeme emri de verildi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU