Manchester City, Premier Lig'e dava açtı

Manchester City, Premier Lig'e karşı mücadele etmek için kararlı bir adım attı

Manchester City, Premier Lig'i mahkemeye verdi (Reuters)

Manchester City, "eşi benzeri görülmemiş" bir hukuk mücadelesinde Premier Lig'i dava etmeye karar verdi.

Times'ın haberine göre pazartesi günü başlayacak olan iki haftalık özel tahkim duruşmasında City, ligin İlişkili Taraf İşlemleri kurallarını sona erdirmeyi ve Premier Lig'den tazminat talep etmeyi amaçlıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yaklaşan davanın konusu düzenlemeler, Newcastle'ın Aralık 2021'de Suudi Arabistan şirketlerinin ağırlıkta olduğu bir konsorsiyum tarafından devralınmasının ardından, takımların kulübün sahibiyle bağlantılı şirketlerle epey şişirilmiş fiyatlarla yapılan ticari anlaşmalardan yararlanmasını önlemek için getirilen yasalarla ilgili. An itibarıyla kulübün en büyük 10 sponsorundan 4'ünün Birleşik Arap Emirlikleri'yle bağlantısı olduğu bildiriliyor ve bunlardan biri de Etihad Havayolları.

The Times'ın haberine göre City, 165 sayfalık yasal bir belgede kendilerini "ayrımcılık" mağduru olarak göstererek bu yasalara karşı çıkıyor. City'nin davayı 16 Şubat'ta açtığı bildirildi.

Diğer Premier Lig kulüpleri de davaya katılmaya davet edilirken kulüp, rakiplerini kısmen sahadaki başarılarını etkilemek için yasaları onaylamakla ve Newcastle'ın devralınmasından sonra yürürlüğe giren kurallar nedeniyle "Körfez mülkiyetine karşı ayrımcılık" yapmakla suçladı.

Lig, kural değişikliklerini uygulamak için en az üçte iki sayıya (ya da 14 kulübe) ihtiyaç duyan özel bir sisteme sahip.

City, kulübün Premier Lig yönetmeliklerini ve Finansal Fair Play kurallarını ihlal ettiği öne sürülen başka bir yasal mücadelenin içinde ve duruşma kasımda gerçekleşecek.

Bu ihlaller arasında 2009-10 ve 2017-18 sezonları arasında oyuncu ve menajer tazminatları için doğru mali bilgi ve doğru mali raporların sağlanmaması ve Premier Lig ve Uefa'nın mali kurallarının çiğnenmesi yer alıyor. İsnat edilen suçlardan bazıları, 2018'le 2023 arasında konuyla ilgili Premier Lig soruşturmalarında işbirliği yapmamakla ilgili.

Tüm iddialar, soruşturmanın başladığı 2018'de ilk kez açıklandığından bu yana kulüp tarafından şiddetle reddediliyor.

Kasımdaki duruşmanın 6 hafta sürmesi bekleniyor ve Pep Guardiola'nın takımı için para cezası, puan silme ya da başka yaptırımlar şeklinde sonuçlara yol açabilir.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/sport/football

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU