Ayhan Bora Kaplan davasının firari gizli tanığı Serdar Sertçelik, Macaristan'da yakalandı

Kırmızı bültenle aranan Serdar Sertçelik’in yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi için MİT ve İçişleri Bakanlığı devreye girdi

Fotoğraf: X

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında hem sanık, hem de gizli tanık olan, firar ettiği ortaya çıkınca hakkında Kırmızı Bülten çıkarılan Serdar Sertçelik, Macaristan'da yakalandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre; Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmada gizli tanık ve sanık olan firari Serdar Sertçelik’in yurtdışından getirilmesi amacı ile MİT ve İçişleri Bakanlığı devreye girdi.

MİT, Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu düşünülen Serdar Sertçelik’in Karadağ’da olduğunu tespit etti. Serdar Sertçelik’in yeri anında Adalet Bakanlığı ile paylaşıldı.

Eş zamanlı olarak Interpol tarafından Serdar Sertçelik hakkında “Kırmızı Bültenle Arama Kararı” çıkarıldı.

Hakkında Kırmızı Bültenle Arama Kararı çıkarıldığını öğrenen firari Serdar Sertçelik, Karadağ’dan karayolu ile Sırbistan üzerinden Macaristan’a kaçtı.

Macaristan sınırında Gürcistan sahte pasaportu ile yakalandı. Adalet Bakanlığı, şahsın iadesi için adli süreci başlattı.

İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "mal varlığı değerlerinin meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "kasten öldürme", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından kırmızı bülten ile 17 Mayıs 2024'ten itibaren uluslararası seviyede aranan Serdar Sertçelik'in, İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile MİT'in müşterek çalışmaları sonucu Macaristan'da yakalandığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğümüze bağlı İnterpol Europol Dairesi Başkanlığımızın takibini sürdürdüğü kişi, 25 Mayıs 2024'te Gürcistan sahte pasaportu ve Simeon Nikos kimlik bilgisiyle Roszke Sınır Kapısı'ndan giriş yapmaya çalışırken yakalandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU