ABD'nin milyon dolarlık tankları, Ukrayna cephesinde tökezledi

"Mürettebatı korumuyor"

Ukraynalı askerler, M1 Abrams tanklarının kullanımı için Almanya'da eğitim almıştı (AFP)

Ukraynalı askerler, ABD'nin tedarik ettiği tankların kendilerini Rus saldırılarının hedefi haline getirdiğini söyledi.

Amerikan medya kuruluşu CNN'in konuştuğu Ukraynalı askerler, ABD'nin gönderdiği Abrams tanklarının savaşta beklendiği gibi etkili olmadığını belirtti.

Ordudaki takma adı Joker olan Ukraynalı asker, M1 Abrams tanklarının zırhlarının topçu ve drone saldırılarına karşı yetersiz kaldığını belirterek, "Mürettebatı korumuyor. Mevcut durumda aslında bir drone savaşındayız. Sahaya çıkardığımız an tankı vurmaya çalışıyorlar" dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

47. Mekanize Tugay'da Joker'le birlikte görev yapan Dnipro da "Bu tanklar bir numaralı hedef haline geldi" ifadelerini kullandı. 

"Savunmamız olmadan mürettebat savaş alanında hayatta kalamaz" diyen Dnipro, hasar alan zırhları onararak M1 Abrams'ları kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

Haberde, tanesi yaklaşık 10 milyon dolar değerindeki M1 Abrams'ların, Amerikan ordusu tarafından Irak işgalinde kullanıldığı fakat aracın zırhının modern silahlara karşı güçsüz kaldığı ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ocaktaki açıklamasında 31 adet M1 Abrams'ın Ukrayna'ya gönderileceğini duyurmuştu. Biden, bunun "ABD'nin Ukrayna'ya kalıcı ve sarsılmaz bağlılığının bir kanıtı niteliğinde olduğunu" söylemişti

Pentagon'dan nisanda yapılan açıklamada, Ukrayna'nın doğusunda kullanılan tankların Rus drone'larının saldırıları sonrasında cepheden çekildiği belirtilmişti. Ancak Ukraynalı askerler, bazı tankları halen kullandıklarını söyledi. CNN, bölgeye giden muhabirlerin en az 6 tank gördüğünü aktardı. Medya kuruluşu, Pentagon'un yorum taleplerine yanıt vermediğini bildirdi.

Haberde, cephede ağırlıklı olarak drone kullanılmasının, zırhlı araçların hareketini kısıtladığı gibi onları daha zayıf hale getirdiğine dikkat çekildi.

Ukraynalı askerler, tankların doğrudan çatıştığı durumların çok nadir yaşandığını, bunun yerine karşılıklı havan saldırılarının düzenlendiğini söyledi. Fakat askerler, mühimmat sıkıntısı nedeniyle topları da etkili şekilde kullanamadıklarını belirtti. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan CNN'le paylaşılan açıklamada, "Bu savaşa uygun olmayan tüm araç ve ekipmanları gözden geçiriyoruz" dendi.


Independent Türkçe, CNN, Politico

DAHA FAZLA HABER OKU