Birleşik Metal-İş Sendikasına üye işçilerden Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem

Yetki almalarına rağmen işverenin sendikayla toplu iş sözleşmesi yapmaması üzerine çalıştıkları fabrikada greve giden Birleşik Metal-İş Sendikasına üye bir grup işçi, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı

Fotoğraf: AA

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Fransa merkezli bir fabrikada 19 Nisan'dan itibaren grev yapan sendika üyesi işçiler, Taksim Meydanı'nda toplandı.

"Sendika hakkıma saygı duy" yazılı pankart açıp sloganlar atan işçiler, Türkçe ve Fransızca dövizler taşıyarak İstiklal Caddesi'nin girişindeki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar yürüdü.

Burada basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, toplu sözleşme yapılması konusunda sendikalarının yetki aldığını ancak işverenin bunu uygulamadığını belirterek, işçilerle başlattıkları mücadelenin toplu iş sözleşmesi imzalanıp işbaşı yapacakları güne kadar süreceğini söyledi.

İlk günkü kararlılıklarını sürdüreceklerini belirten Atar, "İşveren işçi arkadaşlarımızın direncini kırmak istiyor. Aslında kendisinin o fabrikada kırk gündür sağlıklı bir üretim yapılamadığından dolayı büyük zarara uğradığını biliyoruz. Aslında kan kusuyor ama bunu belli etmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

Grev 40’ncı gününde

Sendikadan yapılan açıklamada grevin 40. Gününde olduğu hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı:

Fransa merkezli Mersen şirketi, iki yıl boyunca yetki mahkemeleriyle Mersen işçilerinin sendikalı çalışma hakkını öteledi. Sendikamızın kesinleşen yetkisinin ardından işverenin toplu sözleşme masasına gelmemesi üzerine 19 Nisan 2024’te greve çıkan üyelerimiz, o günden beri kararlılıkla mücadelelerini sürdürüyor.  

Birleşik Metal-İş Sendikası olarak sizleri, işverenlerin bu pervasızlığına, sendikal haklarımızın önüne konulan engellere karşı grevdeki Mersen işçilerinin mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz. Bu grev hepimizin! Birlikte kazanacağız!

 

Independent Türkçe, AA 

DAHA FAZLA HABER OKU