Reuters: İsrail tankları Refah kentinin merkezine ulaştı

Bölge sakinleri, pazar günkü ölümcül saldırının gerçekleştiği Tel Al-Sultan bölgesinin hâlâ ağır bombardıman altında olduğunu söyledi

Fotoğraf: Reuters

İsrail, Gazze'de yerlerinden edilen sivillerin sığınmış olduğu bir çadır kampında yangın çıkmasına yol açan ve en az 45 kişinin ölümüne neden olan saldırısının ardından aldığı uluslararası tepkilere rağmen Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırıları sürdürerek hava saldırıları düzenledi ve tank ateşi açtı.

Hamas militanlarının yönetiminde olan Gazze'deki sağlık yetkilileri dün gece boyunca düzenlenen saldırılarda en az 16 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Bölge sakinlerinin savaşın başından bu yana görülen en yoğun bombardımanın yaşandığını belirttikleri gecede İsrail tankları batı mahallelerine doğru ilerledi.

Dünya liderleri, İsrail'in pazar günü Gazze Şeridi'nin başka bölgelerindeki çatışmalardan kaçan binlerce ailenin sığındığı kampa yönelik saldırıya ve ateş açılmasına tepki gösterdi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın (ICJ) İsrail'in Refah harekatını durdurması yönünde aldığı kararın uygulanması çağrısında bulundular.

İsrail tanklarının Refah'ın batısında bulunan Zurub tepesi ve çevresinde konuşlandığını ve İsrail kuvvetlerinin üç hafta önce harekatın başlatıldığı Mısır sınır kapısına yakın bir bölgeden ilerlediklerini belirten bölge sakinleri, pazar günkü ölümcül saldırının gerçekleştiği Tel Al-Sultan bölgesinin de hâlâ ağır bombardıman altında olduğunu söylediler.

Reuters'a konuşan görgü tanıkları ise İsrail tanklarının bugün Refah kent merkezine ulaştığını, tankların kent merkezindeki Al-Awda camisi yakınında görüldüğünü söylediler.

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), mayıs ayının başından bu yana yaklaşık bir milyon kişinin İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarından kaçtığını açıkladı.

İsrail, ICJ'nin cuma günü verdiği karara rağmen kente yönelik saldırılarını sürdürdü ve kararın askeri faaliyetler konusunda kendisine biraz alan tanıdığını savundu.

Öte yandan, Gazze'de yedi ayı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle giderek yalnızlaşan İsrail'in öfkeli tepkisine rağmen İspanya, İrlanda ve Norveç, bugün Filistin'i resmen bir devlet olarak tanıyacaklarını açıkladılar.

Üç ülke bu kararı, İsrail ve Hamas arasındaki savaşta ateşkese yönelik çabaları hızlandıracak bir yol olarak niteledi.

İsrail basını: İsrail tankları Refah kentinin merkezine girdi

İsrail medyası, İsrail tanklarının ilk kez Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kent merkezine girdiğini duyurdu.

İsrail merkezli "Ynet" haber sitesinin görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre tanklar, El Avde Camii yakınında konuşlanırken bir camiyi de hedef aldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Refah kent merkezindeki bir camiden dumanlar yükseldiği görüldü, arka planda insansız hava araçlarına ait sesler duyuldu.

Görüntüleri çeken kişi, saldırıda caminin de hedef alındığını ifade etti.

 

Independent Türkçe, Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU