Emre Belözoğlu FETÖ dosyasında

Başakşehir oyuncusu Emre Belözoğlu hakkında FETÖ soruşturması yürütüldüğü, mahkemeye gelen Başsavcılık yazısıyla ortaya çıktı

Emre Belözoğlu'na FETÖ soruşturması

Eski futbolcular Bekir İrtegün, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç ve Uğur Boral'ın aralarında bulunduğu 6 sanık, FETÖ’nün futbol yapılanması kapsamında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen yazıda, futbolcu Emre Belözoğlu ile ilgili FETÖ soruşturması yürütüldüğü bildirildi.

Başsavcılık yazısında futbolcular Gökhan Gönül, Alper Potuk ve Mehmet Topal ile bazı eski futbolcuların aralarında bulunduğu kişiler hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Başsavcılık yazısından Belözoğlu çıktı

Duruşmaya tutuklu sanık Zafer Biryol ile bir önceki duruşmada tahliye edilen tutuksuz sanık Ömer Çatkıç katıldı. Diğer sanıkları avukatları temsil etti. 

Duruşmada, celse arasında mahkemeye gelen belgeler okundu. Daha önce alınan ara karar gereği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bazı futbolcularla ilgili FETÖ soruşturması yürütülüp yürütülmediğine yönelik yazı yazıldığı ve bu yazıya cevap geldiği bildirildi.

Gökhan Gönül ve Tuncay Şanlı'ya takipsizlik

Başsavcılık yazısında etkin pişmanlık başvurusu yapan sanık Ömer Çatkıç'ın verdiği isimlerden, eski futbolcu Erkan Özbey hakkında İstanbul, Uğur Kepir hakkında ise Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nce FETÖ soruşturması yürütüldüğü bilgisi yer aldı.

Yine futbolcular Gökhan Tokgöz, Ümit Bozkurt, Mehmet Çakır, Uğur Kavuk, Hakan Özmert, Orhan Ak, Emrah Başsan ve Cihat Arslan hakkında ise FETÖ'ye yönelik bir soruşturma bulunmadığı kaydedildi.

Aynı yazıda Uğur Boral'ın ifadesinde geçen isimlerden eski futbolcular Tuncay Şanlı, Orhan Şam ve Gökhan Gönül hakkında ise "FETÖ üyeliği" suçundan açılan soruşturmalarda takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Topal ve Potuk’a takipsizlik

Uğur Boral'ın bahsettiği firari isimlerden Baykal Çelik, Özgür Koç, Erhan Erkoç ve Ali Şenel hakkında "FETÖ üyeliği" iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü, haklarında yakalama kararı bulunduğu vurgulandı.

Davanın sanıklarından Bekir İrtegün'ün verdiği isimlerle ilgili de bilgiler yer alan yazıda, futbolcular Mehmet Topal, Alper Potuk hakkında yürütülen "FETÖ üyeliği" soruşturmasının takipsizlikle sonuçlandığı bildirildi.

Sanıklar Bekir İrtegün, Ömer Çatkıç ve Uğur Boral'ın ifadelerinin soruşturmaya faydalı beyanlar olduğu aynı yazıda yer aldı.

Tahliye yok, dosya mütalaaya

Tutuklu sanık Zafer Biryol tahliye, diğer sanık avukatları, adli kontrolün kaldırılarak beraat kararı verilmesini istediler.

Mahkeme Biryol'un tutukluluğunun devamına, diğer taleplerin reddine,  dosyanın mütalaa için savcılığa gönderilmesine karar verdi.

İddianamede tüm sanıkların ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' iddiasıyla 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Bazı sanıkların FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" programını indirdikleri, örgütün bankasına para yatırdıkları ve sohbetlere katıldıkları da iddialar arasında.

DAHA FAZLA HABER OKU