Ayrımcılık yaşlanmayı hızlandırıyor

Beyazlar daha savunmasız

Ayrımcılığa maruz kalmanın yarattığı psikolojik etkiler, dolaylı bir şekilde yaşlanmayı hızlandırabiliyor (Unsplash)

Ayrımcılığa maruz kalmanın yaşlanmayı hızlandırabileceği bulundu. 

Daha önceki çalışmalarda ayrımcılığın depresyon ve kalp hastalıkları gibi problemlere yol açtığı ortaya konmuştu. Bu rahatsızlıklar yaşlanmayı hızlandırabilirken, yeni araştırmada moleküler düzeydeki yaşlanma incelendi. 

Yaklaşık 2 bin ABD'liden kan örneği alan ve onlarla anket yapan araştırmacılar stres ve yaşlanma sürecinin biyolojik etkilerini ölçmede kullanılan DNA belirteçlerine baktı. Katılımcıların yüzde 81'i beyaz, yüzde 19'u siyahdı. Cinsiyet dağılımı yüzde 55'e 45 kadınlar lehineydi. Katılımcıların yaş ortalamasıysa 53'tü. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Brain, Behavior, and Immunity-Health adlı hakemli dergide perşembe günü yayımlanan çalışma kapsamında katılımcılara üç farklı ayrımcılık biçimine ne kadar maruz kaldıkları soruldu: üstü kapalı veya daha hafif saygısızlıkları içeren gündelik ayrımcılık; polis şiddeti veya ev satın alamama gibi büyük ayrımcılık biçimleri ve çalışma ortamında haksızlığa maruz kalma veya fırsatların kısıtlanmasını ifade eden işyeri ayrımcılığı. 

Araştırmacılar daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığını bildiren kişilerin diğerlerine göre biyolojik açıdan daha hızlı yaşlandığını saptadı. Ayrıca gündelik ve büyük ayrımcılık biçimlerinin, işyerindekinden çok daha ciddi etki yarattığı gözlemlendi. 

Çalışmanın yazarlarından Adolfo Cuevas bulguları şöyle değerlendiriyor:

Ayrımcılığa maruz kalmanın yaşlanma sürecini hızlandırdığı anlaşılıyor. Bu da hastalıklara ve erken ölümlere katkı sağlayarak sağlık eşitsizliklerini körüklüyor olabilir.

Araştırma ekibi stres hormonu kortizol salgılama ve düzgün uyuyama gibi, ayrımcılığa verilen diğer tepkilerin de yaşlanmayı hızlandırabildiğini düşünüyor. 

Cuevas "Sağlıkla ilgili davranışlar bu eşitsizlikleri kısmen açıklasa da, muhtemelen psikososyal stres faktörlerini biyolojik yaşlanmaya bağlayan bir dizi süreç mevcut" diyor.

Yeni çalışmada ayrımcılık ve yaşlanmanın ırklar arasında değiştiği kaydedilirken, bununla ilgili dikkat çekici bir bulgu de edinildi. Daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığını bildiren siyahların biyolojik yaşı daha yüksekti ve daha hızlı yaşlanıyordu. 

Öte yandan beyazlar daha az ayrımcılık deneyimi aktarırken, bunun yaşlanmaları üzerindeki etkisi daha büyüktü. Bu durumun, beyazların daha az başa çıkma mekanizması geliştirmesinden kaynaklanabileceğini düşünen araştırmacılar çalışmada şöyle yazdı:

Yaşamları boyunca sürekli ayrımcılığa maruz kalan siyah Amerikalıların bu stres faktörünü yönetmek için daha dayanıklı başa çıkma stratejileri geliştirmesi; ayrımcılığa daha az maruz kalan beyaz Amerikalıların ise bunun etkilerine karşı daha hassas olması mümkün.Independent Türkçe, Science Daily, Forbes, Brain, Behavior, and Immunity-Health

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU