Suudi Arabistan: Petrol arzı normale döndü

Suudi Enerji Bakanı Selman, saldırıların petrol ihracatını ve Suudi Arabistan'ın aylık gelirini etkilemeyeceğini söyledi

Suudi Bakan, kasım ayı sonunda günlük petrol üretiminin 11 milyon varile ulaşacağını söyledi / Fotoğraf: SPA

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Suudi petrol arzının, Aramco tesislerine yapılan saldırıdan önceki seviyelere geri döndüğünü” söyledi.

Aramco’nun “düşmanca saldırılara rağmen halka arz planına hazır olduğunu” söyleyen Suudi Bakan, “Bu saldırıların etkileri dünya enerji pazarına kadar ulaşıyor. Özellikle küresel ekonominin büyüme beklentilerine ilişkin karamsar bir tablo ortaya koyuyor” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Prens Selman, Suudi Arabistan’ın petrol ihracatının ve aylık gelirlerinin saldırılardan etkilenmeyeceğinin altını çizdi. 

Aramco’nun uluslararası müşterilerine yönelik bu ayki taahhütlerini stoklarla karşılayacağını belirten Suudi Bakan, petrol üretim kapasitesinin eylül ayı sonunda günde 11 milyon, kasım ay sonunda ise günde 12 milyon varile geri döneceğini söyledi.

Selman, “Suudi Arabistan, küresel petrol piyasalarının güvenli bir tedarikçisi olarak rolünü sürdürecektir” açıklamasında bulundu.

Suudi bakan, saldırının iç pazar arzını etkilenmediğini, sadece Suudi Arabistan'ı değil, küresel enerji pazarını hedeflediğini vurguladı.

Saldırının arkasında duranları bulmak için çabaladıklarını söyleyen Selman, tahkikat için Birleşmiş Milletler önderliğinde uluslararası ekiplere davet gönderdiklerini hatırlattı.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU