Pakistan'da Japonları hedef alan iki intihar bombacısı öldü

Polis, araçta bulunan 5 Japon yurttaşının güvenli bir yere götürüldüğünü açıkladı

Güvenlik personeli Karaçi'de cadde boyunca devriye geziyor (Temsili/AFP)

Pakistan'ın Karaçi kentinde 5 Japon yurttaşı bombalı intihar saldırısından kıl payı yara almadan kurtuldu. Saldırganlardan biri patlamada hayatını kaybederken polis onun suç ortağını vurarak öldürdü.

Polis memurları, Landhi'nin Mansehra Kolonisi'nde saldırıya uğrayan araçta 5 Japon yurttaşının bulunduğunu açıkladı. Polis teşkilatı sözcüsü Abrar Hussain Baloch, 5 Japon yurttaşının da güvende olduğunu ve emniyetli bir yere götürüldüğünü söyledi.

Pakistanlı terörle mücadele yetkilisi Raja Umar Khatab, gazetecilere yaptığı açıklamada, motosikletli iki saldırgandan birinin araç yavaşladığı anda vücuduna bağladığı patlayıcıları infilak ettirdiğini ancak hedefini vuramadığını söyledi. Bunun üzerine suç ortağı araca ateş etmeye başladı.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Sanırım 15-16 el ateş etti" diyen Khatab, yabancıların yanındaki özel güvenlik görevlileri ve yakındaki bir polis devriyesinin ateşe karşılık vererek ikinci saldırganı öldürdüğünü sözlerine ekledi.

Khatab, bu kişilerin saldırıdan önce bir süre Japon grubun aracını takip ettiklerini söyledi. Yetkililer, saldırının hedefini ve yerini belirlemek için keşif yaptıklarından şüpheleniyor.

Yerel polis şefi Arshad Awan, yabancı uyrukluların Pakistan Suzuki motorlarında çalıştıkları sanayi bölgesine giden minibüsle gittiklerini söyledi. Japonlar dışsatıma yönelik işleme bölgesinde çalışıyorlardı.

Olay yerinden el bombaları ve Kalaşnikof dolu bir çanta da ele geçirildi. Saldırıda yaralananlar arasında yoldan geçen üç kişi de vardı ve yakındaki bir hastaneye sevk edildiler. Awan, durumlarının stabil olduğunu söyledi.

Henüz hiçbir militan grup saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Japonya'nın Kabine Baş Sekreteri Yoshimasa Hayashi, Tokyo'da bir basın toplantısı düzenleyerek bir Japon vatandaşının yaralandığının doğruladı ve hükümetin Pakistan'daki diğer yurttaşlara yönelik riskleri göz önünde bulundurarak ayrıntıları kontrol ettiğini söyledi.

Pakistan ve komşusu Afganistan; militan örgüt IŞİD, onun güçlü kolu İslam Devleti Horasan Vilayeti (IŞİD-H) ve El Kaide'nin uzantıları arasındaki bölgesel gerilim ve çatışmalar nedeniyle son birkaç yıldır çok sayıda bombalı intihar saldırısıyla sarsılıyor.

Militanlar, İslamabad'daki hükümeti devirerek kendilerine özgü katı İslami yönetimlerini kurmak istiyor.

Pakistan ve Afganistan'daki saldırılarda, aralarında Afganistan'ın Şehrinav bölgesindeki Çinlilerin de bulunduğu yabancı uyruklular da hedef alınmıştı.

Geo News'un haberine göre Sind Bölge Valisi Karan Tessori yetkililerden saldırıyla ilgili bir rapor sunmalarını isteyerek "bu şehirde hiçbir koşulda terörizme müsamaha gösterilmeyeceğini" belirtti.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Şahbaz Şerif, Japon yurttaşlarına yönelik saldırıyı kınadı.

Ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda polisi hızlı bir şekilde karşılık vererek saldırıyı engellediği için övdüler. Ayrıca terörizmi ortadan kaldırma sözü verdiler ve saldırıda yaralananların hızla iyileşmesi için dua ettiler.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU