Facebook Android akıllı telefonlardan silinemeyecek

Samsung Galaxy S8 kullanıcıları, Facebook uygulamasını yalnızca pasifleştirebilecek, uygulamayı silemeyecek

Facebook uygulaması Android işletim sistemli akıllı telefonlarda sadece pasifleştirebilirecek 

Dünya üzerinde milyarlarca aktif üyeye sahip Facebook, kullanıcıların uygulamasını silmelerini imkansız hale getirmek için Samsung ve diğer Android akıllı telefon üreticileriyle bir dizi anlaşma yaptı.

İlk kez Bloomberg tarafından bildirilen bu anlaşmalar neticesinde Facebook uygulaması telefonlarda yerleşik aplikasyonların arasında geliyor ve yalnızca pasifleştirilebiliyor, tamamıyla silinemiyor.

Şirketlerle kaç tane anlaşma yapıldığı bilinmiyor ancak anlaşmaların Samsung Galaxy S8 dahil cihazları etkilediği belirtiliyor.

Akıllı telefonlarda yüklü gelen uygulamalar Android telefonlarda sık karşılaşılan bir özellik. 

Ancak bu özellikler genellikle cihaz üreticisine özgü oluyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uygulamaları bu şekilde işletim sistemi bünyesinde toplamak sık sık eleştirilmiş ve teknoloji firmalarına tekelleşme kapsamında soruşturmalar açılmasına neden olmuştu.  

Facebook bu şekilde kaç anlaşma yapıldığı ya da bu anlaşmaların finansal detaylarıyla ilgili bilgi vermedi.

Facebook sözcüsü, Android kullanıcılarına “en iyi” telefon deneyimini yaşatmak için anlaşmaların uygulamaya konulduğunu söyledi.

Uygulamanın faaliyetleri pasifleştirildiğinde, tıpkı silindiğinde olduğu gibi artık hiçbir veri toplamayacağını da ifade eden sözcü, ayrıca Facebook’a bilgi geri gönderimi yapılmayacağını belirtti.

Facebook’un daha önce ortaya çıkmış veri toplama faaliyetlerine bakıldığında bu açıklama, Android kullanıcılarını tatmin etmeyecek gibi görünüyor.  

Privacy International tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda Facebook’un, bir Facebook hesabı olmayan Adroid kullanıcılarını bile nasıl takip ettiği ortaya çıkarılmıştı.

10 ila 500 milyon kullanıcı bazında 34 popüler Android uygulamasını inceleyen kuruluş, bu uygulamalardan 23’ünün kullanıcı onları açar açmaz Facebook’a veri gönderdiğini ortaya çıkarmıştı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU