Erdoğan başkentte: 5 yıl boşuna geçti, Ankara'yı kurtarmamız gerek

“Ankara daha fazla yavaşlamayı daha fazla ataleti kaldıramaz”

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara mitinginde konuştu.

Konuşmasının başında Moskova’daki saldırıyı kınayan Erdoğan, “Terör kimden gelirse gelsin, faili kim olursa olsun kabul edilemez. Terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen bir ülke olarak Rus halkının acısını milletçe devletçe paylaşıyoruz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Selçuklu'nun paylaşılamayan şehri, Osmanlı'nın emaneti, cumhuriyetin başkenti Ankara maşallah bugün bir başka güzel. Sordum Ankara mitingimizde katılım ne kadar? Ne dediler, 200 bin. Ankara'ya 14 Mayıs-28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı'na verdiği samimi destek için teşekkür ediyorum.

Ankara'nın milli mücadelenin ardından Başkent olması, birilerinin iddia ettiği gibi tesadüf eseri değildir. Ankara kıyamete kadar mazlumların ümidi olmaya devam edecek. Dünya şehri Ankara'ya layık olmaya çalışıyoruz. İstanbul'u kazanmak Murat kardeşimize yakışır. Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, buradaki gibi kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.  Ankara Türkiye Yüzyılı'nın inşasına hazır. Ankara yanımızda olduğu müddetçe yedi düvel karşımıza çıksa yıkar geçeriz.

"Ankara daha fazla yavaşlamayı kaldıramaz"

Mevcut belediye başkanı şu 5 yılda ne yaptı? Yollarımızın hali ortada. Çöp, çukur, çamur. Bu CHP'nin pratiğidir. İstanbul'da da öyleydi. Onlardan devraldım. Bunlardan artık kurtulalım. 5 yıl boşuna geçti. Onun için 31 Mart çok önemli. Şehrin gerilediğini görüyoruz, biliyoruz. Ankara daha fazla yavaşlamayı daha fazla ataleti kaldıramaz. Nedir bu yavaşlardan çektiğimiz ya. Ankara'yı bir an önce kurtarmak gerekiyor. Ulaşımda çektiğimiz sıkıntı hepimizin malumu. 9 gün sonra sandıkları patlatalım. Bu şehirde eser ve hizmet çağını çok daha güçlü bir şekilde yeniden başlatmak istiyoruz. Kimsenin şahsıyla bir derdimiz yok.

Ankara'mız her şeyin en iyisine, en modernine layıktır. Ankara, buraya gelen herkesin hayranlık duyacağı bir şehir olmalıdır. Bu potansiyele de fazlasıyla sahiptir. Gurur duyacağımız bir Ankara'nın peşindeyiz. Ankara, 31 Mart'ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazır mıyız? Gerçek belediyeciliği tercih ediyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Ramazan'ın bayramı gelmeden 31 Mart'ı milli irade bayramı haline getirecek Ankara budur.

"CHP'nin tutunduğu tavır endişe verici"

Demokrasi ve kalkınma yolculuğu uzundur. Attığımız her adımda gizli açık nice engellemelerle karşılaştık. Gövdesine ardı ardına balta darbeleri inen ağaç ne der, sapı bendendir. Ülkemizin hamlelerine çelme takanların çoğu aynı hissiyatı taşıyor. Gece gündüz Türkiye aleyhinde çalışanlar var. Bu tiplerle uğraşmak bizi yorsa da yolumuzdan alıkoymadı. En çok da CHP'nin takındığı tutum ülkemiz adına endişe verici.

6'lı masa, altında da DEM vardı. Ne oldu? Hepsi dağıldı mı? Bu dersi kim verdi, siz verdiniz. Benim milletim istemezse hiçbir şey olmaz. Bunların hepsinin akıbeti aynı olacak. Cumhur İttifakı dimdik ayakta, yoluna devam ediyor. CHP bu seçimlerde yine utana sıkıla adını koyamadıkları kirli bir pazarlığa giriştiler. Ortada kapağını kaldırdıkça sürekli yeni şeyler çıkan bir 'matruşka ittifakı' var ve bundan seçmenin haberi yok. Yeni adıyla DEM'e oy veren vatandaşlarımız da CHP'ye gönül veren vatandaşlarımız da bu karanlık ve kirli ilişkiyi içlerine sindiremiyor.

Para sayma görüntüleri

Ortaya bir de deste deste dolarlar, avrolar çıktı. Şimdi mahkemelerde hesap veriyorlar. Para kulelerinin doğru düzgün izahını yapamadılar. Birine para gönderecekseniz internet bankacılığı yerine 5-6 kişiye ne gerek var. Türk siyaseti çok yüzsüzlük gördü ama böylesiyle ilk defa karşılaşıyoruz. Biz eserlerimizle konuşuyoruz.

“Seçim ekonomisi uygulamadık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'ndeki "Her Anında Hep Yanında İstanbul İftar Buluşması"nda konuştu

“İsrail 168 gündür Gazzeli kardeşlerimizi alçakça katlediyor. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler ibadethanelerin hedef alındığını görüyoruz” diyen Erdoğan özetle şunları söyledi:

Uluslararası kurumlar bu barbarlığı sadece seyrediyor. Türkiye olarak Gazzeli mazlumlara yardım etmeye çalışıyoruz. Sırf eleştirmek için AK Parti'ye Cumhur İttifakı'na vurmak için ithamlar bulunanları rabbimize havale ediyoruz. Mevla bizim yardımlarımızı biliyor. Zulme ve işgalcilere direnen Filistinli kardeşlerimize terörist iftirası atanları zaten dikkate almıyoruz.

“Bunların arkasında hangi lobilerin olduğunun farkındayız”

ABD ziyaretimde ABD'li tipler bana sordular, 'Siz Filistin'e nasıl bakıyorsunuz. Siz Filistindeki bu kişilere nasıl bakıyorsunuz' dediler. Sizin baktığınızın tam tersi bakıyoruz demiştim. Bu işin arkasında nelerin olduğu açıkça ortada. Suriye'de olduğu gibi burada da zalimin karşısında esas duruşa geçmişlerdir. Biz bunların arkasında hangi lobilerin olduğunun farkındayız. Bu zamana kadar boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz.

Ramazan ayında insani yardımlarımızı daha da artırmış bulunuyoruz. Dualarımız Filistinli kardeşlerimizi unutmuyoruz. Bölgemizde patlak veren her kriz her alanda güçlü olmamız gerektiğine işaret etmektedir. Ne zaman güçlü olduysak mazlum ve mağdurlara cesaret aşıladık. Ne zaman zayıf düşüp kan kaybettiysek beka tehdidiyle karşı karşıya kaldık. Ekonomik siyasi ve sosyal krizleri hepimiz hatırlıyoruz.

“İşsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesini gördü”

Başımıza gelen her hadisenin ülkemize ağır faturaları oldu. Ülkemiz uzun yıllar boyunca kriz sarmalından çıkamamıştır. Türkiye'yi içine düştüğü kriz girdabından biz kurtardık. Zaman zaman kasislerle karşılaşsak da hedeflerimize sabırla emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim için zorlu geçen 2023'e dair açıklanan her veri doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Deprem sebebiyle 104 milyar dolarlık ilave yükle karşılaşmış olsak da ekonomimiz büyümesini sürdürdü. Kişi başına milli gelirimiz ilk kez 13 bin doları aştı. Bunu ekonomiyi konuşanlar söylemiyorlar. İşsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesini gördü. Şubatta 21,1 milyar dolarla en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı pay günden güne artıyor.

"Seçim ekonomisi uygulamadık"

Bu sene mal ve hizmet ihracatında hedefimiz 175 milyar dolar, turizmde hedefimiz 60 milyar dolardır. Enflasyona ilave olarak biz tamahkarlıkla mücadele ediyoruz. Milletimizin aşına kan doğramaya çalışan fırsatçılara göz açtırmamakta kararlıyız. Aldığımız tedbirler ve ekonomi programı etkisiyle yılın ikinci döneminde enflasyonun düşüşüne şahit olacağız. 14-28 seçimleri öncesi milleti panikletmek için her yolu denediler. Biz ekibimize güveniyoruz. Sağlam duruşumuzu ortaya koyduk. Seçim ekonomisi uygulamadık. Biz sadece günü kurtarmanın değil Türk ekonomisi için en doğrusunu yapma çabasındayız. İnşallah bundan sonra da yolumuza böyle devam edeceğiz.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU