İmamoğlu'ndan Erdoğan'a: İstanbullu 23 Haziran'da 806 bin kere misafir etti, şimdi daha büyük rakamla misafir edecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı krem İmamoğlu 'Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Üç Yol Ağzı Halk Buluşması'nda konuştu

Konuşmasının başında alanda açılan İliç'teki maden faciasına dikkat çeken pankartı işaret eden İmamoğlu; "Sanki dağ o kendiliğinden aşağı gelmiş, ne devleti yönetenler ne de o dönem altına imza atan sayın bakandan tek ses yok, her işleri böyle, İliç halkı hakkını o imzayı atanlara helal etmeyecek" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kendilerine kumpaslar kurulduğunu, 17 bakanın İstanbul'da seçim çalışmalarına katıldığını söyleyen İmamoğlu; Erdoğan'ı işaret ederek "Ama biri eksik, onu da bekliyoruz, İstanbullu misafir ağırlamayı sefer, 23 Haziran'da 806 bin kere nasıl misafir ettiysen, şimdi daha büyük rakamla misafir edecek" diye konuştu.

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Onlar oy vermeyene hasımlık yapar, biz hizmet ederiz"

Hatta hiç unutmuyorum dediler ki; 'Burada bizim partimize yüzde 10 bile oy çıkmaz.' dedim 'Önemli değil. Biz oy değil ki gönülleri kazanmaya gidiyoruz. Hizmet yapmaya gidiyoruz.' O hesabı yapmadık, yapmayacağız. Gönülleri kazanacağız, duasını isteyeceğiz, elbette oyunu da isteyeceğiz ama onlar oy vermeyenlere hasımlık yapar biz oy vermeyenlere hizmet yaparız. Aramızdaki fark bu.

Önümüzdeki 5 yıl Pendik'te yapacağımız çok şey var. Bakın onlar 2016'da ihale yaptılar. Kazma bile vurmadılar. Ama biz geldik Pendik-Kaynarca-Tuzla metrosunu başlattık. Pendik-Kaynarca bölümünü önümüzdeki sene biz açıyoruz. Yine Sabiha Gökçen hattını onlar bakanlık bitirdi, bizi açılışına bile davet etmedi. Bitirdi, açılışını yaptı, işletmesini bize teslim etti ama 5.5 milyara yakın parayı bizden 10 ayda tahsil ettiler. Daha önce 20 senede parasını alırlardı bizden 10 ayda aldılar. O da milletin parası bu da milletin parası.

"Demokrasi tokadı yediler"

Dertleri ne biliyor musunuz? Güya Ekrem İmamoğlu'nu köşeye sıkıştıracaklar, güya Ekrem İmamoğlu'na diz çöktürecekler, güya Ekrem İmamoğlu'nu yıldıracaklar. Hadi oradan, işine bak. Bu millet hizmet edeni görür. Bu millet hakkını verir. Nasıl verdi hakkını biliyor musunuz? 2019'da bunlar seçimi kazandıktan sonra 'çaldılar' dediler mi? 'Hırsız' dediler mi? Sandık başındakilere 'terörist' dediler mi? Bir bakanı çıktı televizyona 'Sandık başında 700 tane terörist tespit ettik' dediler mi? Peki seçimi iptal ettiler mi? Bu millet ne yaptı? Onlara öyle bir demokrasi tokadı attı ki. Mübarek ramazan ayındayız. Bunlar o gün kul hakkı yediler. Hesabını verdiler mi? Vermediler. Ama millet hesabını kesti. Seçimden sonra utanmadan 'Biz o hırsız mırsız laflarını siyaseten söyledik' dediler. Ya hu Allah'tan kork. Allah korusun ben birine siyaseten 'hırsız' diyeceğim... Ağzımdan çıkamaz. Siyaseten birine 'terörist' diyeceğim... Birine durduk yere terörist, hırsız denir mi? Allah bunların gazabından milletimizi korusun.

"Hemen kumpasa başladılar"

Bunlar seçimi kaybedeceğini anladı ya hemen yalana, dolana, kumpasa başladılar. Yolun kenarında, caddede, parkta, orada, burada yanan otobüs filmleri çekmek, kumpaslar kurmak, 4.5 sene önceki videodan kendine iş aramak... Savcı gibi her gün açıklama yapıyor Adalet Bakanı. Üzülüyorum onun haline. Bakın 17 tane bakan İstanbul'da siyaset yapıyor. Şimdi 17 bakan artı aday etti 17+1. Şimdi 17+1 ama bir kişi daha var yakındır gelecek. Bekliyoruz vallahi gel. Bekliyoruz. Buyursun gelsin. İstanbul'a bekliyoruz. İstanbullu 23 Haziran'da 806 bin kere nasıl misafir ettiyse şimdi daha büyük rakamla misafir edecek.

Sevgili dostlar, hiçbir yalanın, hiçbir iftiranın gizleyemeyeceği gerçek şu; bizim 5 yılda elde ettiğimiz gelir, bizden önceki 5 yıldan çok daha düşük. Biz bu 5 yılda 4.2 milyar dolar... TL'sini söyleyemiyorum, utanıyorum. Döviz öyle arttı ki çarpınca makine bile göstermiyor. 4.2 milyar dolar daha az harcadık ama onların 25 yılda yapamadığını biz 5 yılda yaptık. Onlar 25 yılda 122 kilometre metro yaptı. Bu kardeşiniz ekip arkadaşlarıyla birlikte 5 yılda 65 kilometre yol yaptı. 63 kilometresi de yerin altında yapılmaya devam ediyor.

"Kanal aşklarını tarihe gömeceğiz"

Sevgili dostlarım biz 10 yılda 50 yıllık iş yaparız. Bunların o kibrini, kumpaslarını, yalanlarını, rantçılığını, kanal aşkını tarihe gömeceğiz tarihe. İstanbul'u yönetenler, Pendik'i yönetenler sizleri uzun yıllar ihmal etti. Bu şehre rant kapısı olarak baktılar. Planlama yetkisinin bizde olduğu Kurna Mahallesinde sabit taksitle sosyal konut yapacağız. Onayı için her şeyi hazırladık. Bakanlığa yolladık. Fırsatçılığa bak. Bizim yetkimizde olan 8 milyon metrekarelik alanı acemi adayın bakanlığının imzasıyla bizden alıyorlar, Pendik Belediyesi'ne veriyorlar. Ya hu 8 milyon metrekarede Pendik Belediyesi daha Ertuğrulgazi'nin sorununu çözememiş, gidecek 8 milyon metrekarede sabit taksitli ev yapacak. Bu kadar yalan, iftira ve kumpasın karşısında bir de bu kadar partizanlık olmaz. Bunlar sırf partizanlık için bunu yapıyor. Ama biz bunu da düzelteceğiz.

Orada zaman kaybedildi, imar planı sorunu yaşanmaya başlandı. Biz çoktan oraya start verirdik, başlardık, işimize bakardık. Ancak bunların derdi 'Millet fayda görsün' değil. Bunların derdi 'Benim partilim faydalansın, benim partilim karar versin, benim partimin 1-2 müteahhidi oraya gitsin.' Başka bir derdi yok bunların. Onun için bunlara bu yetkiyi vermeyeceksiniz. Ben eminim.

"Kreş yapmayalım diye mülkiyeti Hazine'ye verdiler"

Az önce başkanımız da söyledi. Ertuğrulgazi'de, Velibaba'da, Sülüntepe'de, Yaylalar Mahallelerinde imar problemlerini, mülkiyet problemlerini yıllarca görmezden geldiler. İş yapmıyorlar bir de engel oluyorlar. Ertuğrulgazi Mahallesinde kreş yapalım dedik. İşimize başladık. Mülkiyetini sırf kreş yapmayalım diye bu Pendik Belediyesi, bunlara aklı evvel diyorum, aklı kıt diyorum, aldılar elimizden Hazine'ye verdiler. Niye? İBB kreş yapmasın... Allah size akıl versin. Biz sizden Pendik'te Tarık Balyalı demenizi istiyoruz. Pendik'İn bütün mahallelerindeki mülkiyet, kentsel dönüşüm, sosyal konut süreçlerine de biz koşacağız ve bu sorunları da biz çözeceğiz. Bu anlamda biz hazırız. 40 yıllık çilenize de biz son vereceğiz. Rantsal değil kentsel dönüşümü de biz yapacağız. Barınma anayasal hakkınızı da biz sağlayacağız. Evinizi mutlaka koruyacağız. Aydos'taki rant arayışına asla müsaade etmeyeceğiz. Adaletli dönüşümü biz yapacağız. Buna hazırız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU