Sırbistan'da muhalefetin aylar süren isyanı sonuç verdi: Belgrad'da seçimler yenilenecek

"Kendi zararımıza bir karar verdik ama korkmuyoruz"

Belgrad kent meclisinin kurulması için cumartesi son gündü (Reuters)

Sırbistan'da aralıkta yapılan tartışmalı yerel ve genel seçimlerin Belgrad ayağı yenilenecek.

Seçimlerin ardından muhalefet partileri, hile iddialarıyla sokağa çıkmış ve gösteriler haftalarca devam etmişti.

Belgrad Belediyesi Başkanvekili ve iktidardaki Sırp İlerleme Partisi'nin (SNS) genel başkan yardımcısı Aleksandar Sapic, cumartesi günü gerçekleştirilen parti toplantısının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Belgrad'da seçimlerin yenileneceğini açıklayan Sapic, "Meşruiyet çıtasını yükseltiyoruz. Kendi zararımıza bir karar verdik ama korkmuyoruz" diye konuştu.

Sapic yenilenecek seçimlerin tarihini açıklamadı ancak partisinin seçim kampanyasına başladığını söyledi.

Belgrad'da yenilenecek seçimin ülke tarihinin en önemli olaylarından biri olduğunu söyleyen Sapic, "Bu bir referandum. Çünkü seçim, Sırbistan'ı savunanlarla, en önemli milli konuları bir dakikada çözmeye hazır olanlar arasında yapılacak" ifadelerini kullandı.

Muhalefetteki Şiddete Karşı Sırbistan (SPN) ittifakının adayı olan Dobrica Veselinovic ise, "Seçimlerin yenilenmesi, hileyi kaydeden ve fotoğraflayan vatandaşların, gözlemcilerin ve sivil toplumun bir zaferi. Bir sonraki adım, seçim koşullarını iyileştirmek için ortak mücadele" diye konuştu.


Resmi sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in liderlik ettiği SNS, milletvekili seçimlerinde oyların yüzde 46,75'ini almayı başarmış, muhalefet ittifakı SPN ise yüzde 23,66'da kalmıştı.

Belgrad'daki yerel meclis seçimlerindeyse her iki taraf da çoğunluğu elde edememişti. Kentte SNS yüzde 39,93, SNP ise yüzde 35,39 oranında oy aldı.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından sokağa çıkan muhalefet, oylama sürecinde oy satın alma ve sahte oy kullanılması gibi ihlaller yaşandığını öne sürmüştü. Hükümetin, ülkenin başka bölgelerinden seçmenler getirerek başkentte oy kullandırdığı iddiaları da gündeme gelmişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri de seçimlerin Vucic tarafından domine edildiğini ve iktidar partisinin sistemsel avantajlarını kullanarak adil olmayan koşullar yarattığını raporlamıştı.

Sırp yetkililerse, muhalefetin seçimlere hile karıştığı iddialarını reddediyor.


Independent Türkçe, RT, Euractiv

DAHA FAZLA HABER OKU