ABD, Gazze'ye havadan yardım göndermeyi planlıyor

"Durum gerçekten çok kötü"

Ürdün Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, Gazze Şeridi'ne iki gün havadan yardım göndermişti (AFP)

Gazze Şeridi'nde insani yardım bekleyen kalabalığa düzenlenen saldırıda 112 kişinin öldürülmesinin ardından bölgeye havadan yardım planları yoğunlaştı. 

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen 4 Amerikalı yetkili, ABD merkezli haber sitesi Axios'a Washington'ın Gazze'ye havadan yardım göndermeyi planladığını söyledi.

28 Şubat'ta yayımlanan haberde yetkililerden biri, "Durum gerçekten çok kötü. Kamyonlarla yeterince yardım ulaştıramıyoruz, bu yüzden havadan sevkıyat gibi pek umut verici olmayan önlemler almamız gerekiyor" dedi.

Yetkili, ABD'nin Gazze savaşının başında böyle bir seçeneğe sıcak bakmadığını fakat mevcut durum nedeniyle havadan yardım alternatifinin değerlendirmeye alındığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kaynak, Ürdün'ün 26-27 Şubat'ta Gazze'ye havadan yardım göndermesinin de ABD'nin böyle bir plana daha sıcak bakmasını sağladığını belirtti. Gazze Şeridi'ne insani yardım çalışmalarına Ürdün Kralı Abdullah da katılmıştı. 

Ayrıca 28 Şubat'ta Ürdün, Umman ve Bahreyn'in işbirliğiyle Gazze'ye yeniden havadan yardım gönderilmişti. Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait uçaklar da dün benzer yardımlar yapmıştı. 

Diğer yandan ABD'li yetkililer, hava yardımlarının sorunu sadece geçici olarak çözebileceğini, Gazze'ye gereken ölçekte yardımın ancak karadan ulaştırılabileceğini belirtti. 

Axios, Beyaz Saray'ın havadan yardım planlarına ilişkin yorum talebini reddettiğini yazdı.

ABD'nin yanı sıra Kanada da Gazze Şeridi'ne havadan yardım sevkıyatı yapmayı planlıyor. Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen, çarşamba günkü açıklamasında, yardımların en kısa sürede yola çıkacağını belirtmişti. 

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Reşid Caddesi'nde dün sabah saatlerinde yardım tırına ulaşmaya çalışan Filistinlilere ateş açılmıştı. Gazze yönetimi, 112 kişinin öldüğü ve 760 kişinin yaralandığı saldırının İsrail ordusu tarafından kasıtlı olarak düzenlendiğini bildirmişti. 

İsrail Savunma Kuvvetleri'yse (IDF) kalabalığın, İsrailli askerlere tehdit oluşturacak biçimde yaklaştığını, birliklerin bu nedenle havaya uyarı ateşi açtığını savunmuştu. Açıklamada, can kayıplarının "izdiham nedeniyle yaşandığı" ileri sürülmüştü.


Independent Türkçe, Axios, Times of Israel, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU