DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Bize yoksulluğun resmini çizdiniz

Babacan, “Sayın Erdoğan, Google’a girin, “Ucuz et kuyruğu” yazın. İzleyeceğiniz videoların yapımcısı da, yönetmeni de, senaristi de sizsiniz” dedi

DEVA Partisi İstanbul Büyükşenid ve ilçe adayları tanıtıldı/ Fotoğraf: X - @devapartisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul aday tanıtım toplantısında konuştu.

DEVA Partisi’nin 81 ilin tamamında kindi adayları ile seçime gittiğini hatırlatan Babacan, “DEVA Partisi, bu iktidarla bu muhalefet arasına sıkışmış milyonlara ses olmaya geliyor^dedi.

“Maalesef, bugünkü iktidar bu milletten “kimseye muhtaç olmama” hakkını aldı. “Onuruyla geçinme” hakkını aldı”diyen Babacan iktidarın ekonomi politikalarını şu sözlerle eleştirdi:

Gençler anne babasından; anne babalar evlatlarından, komşulardan borç alıyor. Akrabalar, birbirlerine destek olmaya çalışıyor, ama nafile. Birçok insan ay sonunu getiremiyor. Kirasını ödeyebilen; karnını iyi kötü doyurabilen, kendini şanslı sayıyor. Ayda bir et yiyebilen, evine et alabilen, kendini şanslı sayıyor. Şimdi size bir video izleteceğim; izlemesi zor. Gerçekliğine katlanması zor bir video. Ülkenin ne hale geldiğinin, birilerinin inadı yüzünden ne hale getirildiğinin tablosunu sunacağım sizlere. Bu tabloyu çizen belli. Umarım o da izler. İzler de, ülkenin ne halde olduğunu görür.

“Ülkemizin insanlarını boğazından geçecek her lokmanın hesabını yapmaya mahkum ettiler”

Türkiye’nin her köşesinde, doğusundan batısına uzayan kuyrukları görüyorsunuz. İnsanların on lira, yirmi lira ucuz et uğruna nasıl sıraya girdiğini görüyorsunuz. İnsanlar utanarak, sıkılarak bekliyorlar kuyruklarında. Kimi yerlerde emekliler, saatlerce bekleyeceklerini bilerek boyunlarını bükerek giriyorlar sıraya. Annesi tarafından gönderilen bir öğrenci, sıkıntı içerisinde, “sınıf arkadaşlarıma rastlar mıyım” diye çekinerek giriyor bu sıraya. Tanzim çadırlarına, ucuz gıda kuyruklarına mahkum ettiler ülkemizin insanlarını. Boğazından geçecek her lokmanın hesabını yapmaya mahkum ettiler ülkemizin insanlarını. Ülkemizi, insanlarımızı bu hale sokan herkese yazıklar olsun. Bakın arkadaşlar, kimi yerlerde, sıra dört saate kadar uzuyor. Dört saat arkadaşlar. Et kalırsa, şanslılar. Yoksa, bir sonraki gün, daha erkenden giriyorlar sıraya. Durum bu. Tablo bu.

“O videolar sizin eseriniz”

Buradan, Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum. Sayın Erdoğan, Google’a girin, “Ucuz et kuyruğu” yazın. İzleyeceğiniz videoların yapımcısı da, yönetmeni de, senaristi de sizsiniz. O videolar sizin eseriniz. Google’a girin, “Ucuz ekmek kuyruğu” yazın. Karşınıza çıkacak görüntüler sizin eseriniz. Google’a girin, “Ucuz yemek kuyruğu” yazın. Göreceğiniz tablo sizin eseriniz. Bize yoksulluğun resmini çizdiniz. Bize adaletsizliğin resmini çizdiniz. Bize haksızlığın resmini çizdiniz. Orta sınıf diye bir şey bırakmadınız. Nasıl ki çadırın orta direğini alırsanız o çadır çöker; siz de ülkeyi çökerttiniz.

“Bizi görmezden gelmeyin”

 Yandaş medyaya sesleniyorum: Biz yokmuşuz gibi davranmayın, bizi görmezden gelmeyin. Biz laf kalabalığı ile muhalefet koltuklarının yarışına girenlerden değiliz.Biz iktidar nimetleriyle gözünde dolarlar dönenlerden de değiliz. Biz varız, buradayız.

Daha sonra partisinin İBB Başkan Adayı İdris Şahin’i sahneye davet eden Babacan, “Biliyorsunuz İdris Bey bizim milletvekilimiz; kurucu üyemiz. Dört senedir demokrasi ve atılım bayrağını hakkıyla göğüsledi. Dört senedir DEVA çatısı altında memleketimiz için gecesini gündüzüne kattı. Kendisi avukat; Baro Başkanlığı görevinde bulundu. Adaleti bilmeyenlere cevap vereceğine eminiz. İdris Bey, İstanbul’a, büyükşehrimize DEVA olacak; İlçe belediyeleri için DEVA’lı adaylarımız İstanbul’un tüm ilçelerine DEVA olmak için çalışacaklar; İstanbul’u hep birlikte DEVA Belediyeciliği ile tanıştıracağız inşallah.Hep beraber İstanbul’dan bu iktidara kuvvetli bir sarı kart göstereceğiz” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU