Prens Andrew'un eski eşi de Epstein'i ziyaret etmiş

Epstein'in eski bir çalışanı, itibarını kaybetmiş finansçının evinde gördüğü "ünlüler" arasında York Düşesi'nin de olduğunu ifadesinde söyledi

Sarah Ferguson 2023'te, Britanya Kraliyet Ailesi'nin St. Mary Magdalene Kilisesi'nde düzenlediği Noel Günü törenine katılıyor (Chris Radburn/Reuters)

Cuma günü açıklanan mahkeme belgelerine göre Prens Andrew'un eski eşi Sarah Ferguson, Jeffrey Epstein'in Florida'daki malikanesini en az bir kez ziyaret etti.

1990'larda yaklaşık 10 yıl boyunca Epstein'in Palm Beach'teki evinde çalışan Juan "John" Alessi 2009'da verdiği ifadede, Ferguson'ı York Dükü'yle birlikte evi ziyaret ederken gördüğünü ama bunun sadece "kısa süreli" bir ziyaret olduğunu söylemişti.

Eğer bu iddia doğruysa, seks amaçlı insan kaçakçılığı suçundan yargılanmayı beklerken 2019'da hapishanede ölen, itibarını kaybetmiş finansçıyla York Düşesi arasındaki ilişki daha detaylı hale geliyor.

Alessi'nin ifadesi kamuoyuna ilk kez yıllar önce açıklanmıştı fakat Ferguson'dan bahsettiği kısımların, bu hafta gizliliği yeni kaldırılan mahkeme belgeleri kapsamında yeniden yayımlanana kadar fark edilmediği anlaşılıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dosyalarda, cinsel saldırıyla suçlanan ancak herhangi bir suç işlediğini şiddetle reddeden Andrew'dan 100'den fazla kez bahsediliyor.

The Independent, Ferguson'ın yorumu için kendisinin yardım kuruluşu Sarah's Trust'la temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Andrew'dan 1996'da boşansa da kendisiyle yakınlığını sürdürmeye devam eden Ferguson, Epstein'le ilişkisi nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor.

İyi bağlantıları olan finansçı, borçlarını ödemesine yardım etmek için bir keresinde York Düşesi'ne 15 bin sterlin (yaklaşık  570 bin TL) vermiş ve Ferguson bu işlemi daha sonra "devasa bir hata" diye nitelendirmişti.

Ferguson'ın Şubat 2010'da, reşit olmayan kızlarla seks yapmaktan ev hapsinde olduğu sırada Epstein'i New York'ta ziyaret ettiğini, The Daily Mail geçen mayısta bildirmişti.

Alessi ifadesinde hem York Düşesi'nin hem de Dükü'nün Epstein'in "arkadaşları" olduğunu ve ABD'nin Florida eyaletindeki evini birlikte de ziyaret ettiğini söylemişti.

Oradayken hiç masaj yaptırıp yaptırmadıkları sorulduğunda Alessi "Prens Andrew yaptırdı. Sanırım Sarah sadece bir kez gelmişti ve kısa süreliğine oradaydı" demişti.

Orada uyuduğunu sanmıyorum. Hatırlayamıyorum. Sanırım Wellington'ı ziyaret ediyordu, eve geldi ve onunla tanıştık.

Ama Prens Andrew, evet; Prens Andrew haftalarca bizimleydi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Ağaç

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU