FTX'in kurucusu, hapiste balık takas etmeyi öğrendi

Konserve balığın hapishane kantinindeki en popüler ürünlerinden biri olduğu bildiriliyor

FTX'in eski CEO'su Samuel Bankman-Fried, 9 Şubat 2022'de ABD Senatosu'nda ifade veriyor (Saul Loeb/AFP)

İflas eden kripto borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, diğer mahkumlardan hizmet alma karşılığında balık takas etmeyi öğrenerek hapis cezasıyla başa çıkmaya çalışıyor.

The Wall Street Journal'a konuşan bir kaynak, "imzası haline gelen mop-top" saç modelini korumak için Bankman-Fried'in kısa süre önce saç tıraşı karşılığında başka bir mahkumla birkaç kutu uskumru takas ettiğini söyledi.

Yayın organının haberine göre Brooklyn Metropolitan Cezaevi'nin sigarayı yasaklamasının ardından bu balık, kantindeki en popüler ürün haline geldi. Mahkumlar birbirlerinden hizmet almak için sık sık bu ürünü takas ediyor.

Uskumru hapishane kantininde 1,30 dolara satılırken, 88,40 dolara satılan MP3 çalar en pahalı ürünlerden biri.

Bankman-Fried ağustostan beri hapiste. Bir tanığı korkutmaya çalıştığını, eski kız arkadaşı Caroline Ellison'ı taciz ettiğini ve gazetecilere belge verdiğini federal bir yargıcın tespit etmesinin ardından Bankman-Fried kefaletsiz olarak tutuluyor. Eski kripto kralı iddiaları reddetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

FTX'in kurucusu halihazırda komplo ve dolandırıcılıkla ilgili 7 suçtan ceza almayı bekliyor. Bankman-Fried, FTX müşterilerinden milyarlarca dolar çalmaktan ve yatırımcılarla borç verenleri dolandırmaktan hüküm giymişti. Savcılar, Bankman-Fried'in müşterilerden aldığı parayı 2017'de kurduğu serbest yatırım fonu Alameda Research'le bağlantılı borçları ödemek için kullandığını iddia etmişti.

28 Mart 2024'te yapılması planlanan ve cezasının kararlaştırılacağı duruşmanın ardından Bankman-Fried, federal bir cezaevine nakledilecek. Eski kripto kralı 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Yayın organı, Bankman-Fried'in eski Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernández ve Meksikalı eski bir kolluk kuvveti görevlisiyle hücre arkadaşı olduğunu aktardı.

Bankman-Fried hapse girmeden önce ailesinin Kaliforniya'nın Palo Alto şehrindeki evinde 250 milyon dolar kefaletle ev hapsinde tutuluyordu. Daha önce Bahamalar'da 30 milyon dolarlık bir dairede yaşayan FTX'in kurucusunun, 26 milyar dolar değerinde olduğu bildiriliyordu.

FTX'te yönetici de olan Ellison, duruşmada mahkemeye şirketin şirketten para aldığını söylemişti.

Bankman-Fried'in eski sevgilisi şöyle demişti:

Alameda, FTX müşterilerinden birkaç milyar dolar para aldı ve bunu kendi yatırımlarımızda ve borçlarımızı ödemek için kullandı.

Ellison, dolandırıcılık ve komployla ilgili 7 suçlamayı kabul etmişti.

The Independent yorum için Bankman-Fried'in avukatıyla temasa geçse de henüz yanıt alamadı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.the-independent.com/news/world/americas/crime

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Ağaç

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU