Antik İsrail'den Mekke'ye

Umut Ataseven Independent Türkçe için yazdı

İsrail'in güneyinde bir yol kenarında bulunan kırık çıngıraklardan oluşan bir koleksiyon, muhtemelen Mekke'ye giden Müslüman hacılar tarafından sihir ritüelleri için kullanılıyordu.

Uzmanlar, insan figürleri ve tütsü brülörleri ile birlikte 60 kil parçasının önbelleğinin, hizmetlerini satacak, nazarı önleyecek ve hastaları iyileştirecek profesyonel büyücülere ait olduğuna inanıyor.

Eşyalar, Kahire'den Mekke'ye giden bin kilometrelik hac yolunun (Arapça Darb el-Hac) İsrail'in güney ucundan geçtiği Eilat dağlarında bulundu.

İlk olarak 1990'ların sonlarında orada yaşayan bir kişi tarafından keşfedildiler ve rota aslında 19'uncu yüzyıla kadar bin 200 yıldır kullanımda olmasına rağmen, 400 yaşında olduğuna inanılıyor.

Kilin analizi, Mısır'dan geldiklerini gösteriyor.

Hacılar, ana akım dini uygulamalarına ek olarak, İslam'ın en kutsal bölgesine gidip geldikleri uzun yolculuklarında bir gecede durdukları için sihir ritüellerine katılacaklardı.

Bulgularını Müslüman Dünyasındaki Maddi Kültürler Dergisi'nde yayımlayan araştırmacılar ekibi, "Bu keşif, Erken Osmanlı Dönemindeki insanların -tıpkı bugün olduğu gibi- resmi dine olan resmi inancın yanı sıra popüler büyücülere danıştığını ortaya koyuyor" dedi.

İsrail'in başka yerlerindeki arkeolojik alanlarda bulunan tuhaf çıngırakların çocuk oyuncaklarından başka bir şey olamayacağını söylüyorlar, ancak bu durumda "çıngırakların bağlamı, miktarı ve grubun kendine özgü doğası, bize göre, çok az şüphe bırakıyor. Ilgi çekici bir kişi (ler) tarafından kullanıldı sihir içinde."
 

 

Yaklaşık bir masa tenisi topu büyüklüğündeki kil küre şeklindeki çıngıraklar, birbirine birleştirilmiş iki yarım küreden yapılmıştır.

İçinde çıngırak sallandığında ses çıkaran küçük taşlar vardı. Tören sırasında muhtemelen kasıtlı olarak kırılmışlardı, bu da neden hiçbirinin sağlam bulunmadığını açıklardı.

Aynı yerde bulunan diğer eşyalar arasında kuvars çakıl taşları ve tanrılara veya rahiplere özgü bir poz olan çıplak bir kadın veya elleri kaldırılmış tanrıça heykelciği yer alıyor.

Bu, yemin etmek için kullanılan birkaç minyatür tütsü sunağına ek olarak, bunun hacıların ders dışı sihir törenlerine katılmaları için geçici bir mola olduğu teorisini desteklemektedir.
 

 

Kalıntılar İsrail Eski Eserler Kurumu'ndan Itamar Taxel, Ölü Deniz ve Arava Bilim Merkezi'nden Uzi Avner ve Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Nitzan Amitai-Preiss tarafından araştırıldı.

Bu tür ritüel nesnelerden oluşan bu kadar geniş bir koleksiyonun ilk kez bulunduğunu söylüyorlar.
 

 

"Edebi kaynaklardan, toplumun farklı kesimlerinden insanlar arasında büyülü ritüellere talep olduğunu biliyoruz" dediler.

Bu tür ritüeller, Müslüman dünyası da dahil olmak üzere resmi dini ritüellerin yanı sıra günlük olarak gerçekleştirildi ve kutsal Mekke ve Medine şehirlerine giden hacıların istisna olmaması muhtemeldir.

Çıngırakların bulunduğu Darb el Hac yolu ve bitişiğindeki arkeolojik alanlar turistlere ve eğitim faaliyetlerine açılacak.

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU