Wagner, Belarus'ta eğitim kurumu olarak tescillendi

Rus paralı asker şirketinin lideri Prigojin'in gayrimenkul firması da geçen ay ülkede ruhsat almıştı

ABD merkezli Planet Labs şirketinin sağladığı uydu fotoğraflarında, Wagner'in Asipoviçı'da kurduğu askeri üs görülüyor (AP)

Rus paralı asker şirketi Wagner, Belarus'ta eğitim kurumu olarak tescillendi.

Birleşik Krallık'ın kamu kuruluşu BBC'nin yerel medyadan aktardığına göre Wagner, 4 Ağustos'ta limited şirket olarak ülkede tescil edildi. 

Belarus'taki şirket sicil kayıtlarına göre Wagner, Mahilyov Voblastı'ndaki Asipoviçı bölgesinde yer alan Tsel köyünde "eğitim kuruluşu" olarak kayıtlı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Wagner savaşçılarının burada askeri üssü de bulunuyor. 

Haberde, gayrimenkul şirketi Concord Management'ın da geçen ay aynı bölgede ofis açmak için ruhsat aldığı belirtildi. Söz konusu şirketin kurucusuysa Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin. 

Wagner lideri, 1995'te kurduğu bu şirket üzerinden Kremlin'in yemek işlerini de üstlenmişti. Prigojin de bu nedenle "Putin'in şefi" diye anılıyor. 

Wagner ayaklanması

Wagner askerleri, haziranda Kremlin'e karşı giriştikleri isyanın ardından Belarus'a gitmişti.

23 Haziran gecesi başlayan ayaklanmada Wagner savaşçıları, Rusya'nın Güney Federal Bölgesi'nin idari merkezi Rostov-na-Donu'daki askeri karargahı ele geçirmişti.

Prigojin, ilk etapta askerleriyle Rostov-na-Donu'dan başkent Moskova'ya kadar gideceklerini açıklamıştı. Fakat daha sonra Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun 24 Haziran'da devreye girerek sunduğu gerilimi azaltma planını kabul eden Prigojin, birlikleri geri göndererek ayaklanmayı bitirmişti.
 


Kremlin'den yapılan açıklamada da Wagner lideri hakkında başlatılan ceza davasının kapatıldığı bildirilmişti.  

Lukaşenko ise "Wagner eğitmenlerine kapımız açık" diyerek, paralı askerleri ülkesine davet etmişti.  

Prigojin de artık Ukrayna savaşında yer almayacaklarını ve Afrika'daki görevlerine dönmeden önce Belarus'ta güç toplayıp ülkenin ordusunu eğiteceklerini belirtmişti.


Independent Türkçe, BBC, RFERL

DAHA FAZLA HABER OKU