'Kara çekirgeler' Kabe'yi istila etti

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde gece yarısı ortaya çıkan böcekler kentin her tarafını sardı. Belediye, böceklerin temizlenmesi için çalışma başlattı

Mekke'de sebebi belirlenemeyen böcek istilası sonrası büyük bir panik oluştu. Sadece Kabe değil, caddeler ve sokaklar iri böceklerle doldu taştı. 

Sosyal medyada yayılan görüntüler sonrası Mekke-i Mükerreme Sekreterliği açıklama yayınladı. Açıklamada söz konusu böceklerin ‘karaçekirgeler’ türünden olduğu belirtildi. 

 

 

Göçmen çekirge sınıfından olan ve ‘gece böcekleri’ olarak bilinen çekirgelerin temizlenmesi için 138 kişi ve 111 temizleme cihazından oluşan 22 ayrı ekibin acil müdahaleye başladığı bildirildi.

 

 

Böcek istilası sonrası şehirdeki bazı iş yerleri kapatıldı. Birçok vatandaş evinden çıkamadı. 

''Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim''

Şehrin yerlilerinden 64 yaşındaki Abdulvahhab Soror, ‘’Cumartesi gecesi Mescid-i Haram’da namaz kılıyordum. Böcekler her yerdeydi. Sadece cami avlusunda değil Kabe’nin etrafında da yüz binlerce böcek vardı. Ömrüm Mekke’de geçti, ancak daha önce böyle bir şeye tanık olmadım’’

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Karasal biyolojik çeşitliliğini araştırma alanında yöneticilik yapan Dr. Jacky Jones ise ‘’Bu türleri bu sıklıkta ilk kez görüyorum, daha önce rastlamamıştım. ’’ dedi.

 

 

Olayla ilgili yapılan tahminlerden biri de Arap Yarımadası’nda bazı çiftçilerin kuş yemi olarak kullanmak için yetiştirdiği böceklerin kaçıp yayılması. 

Mekke Belediyesi ise Kabe avlusunda, tuvaletlerde, lağımlarda ve açık su kaynaklarındaki böcek üreme alanlarına odaklandıklarını açıkladı.

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU