Kim Jong-un'u tebrik eden Donald Trump topa tutuldu

Kuzey Kore'nin Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu'na kabul edilmesinin ardından Trump, diktatörü tebrik etti

Donald Trump, Kuzey Kore'nin DSÖ Yönetim Kurulu'na kabulü nedeniyle Kim Jong-un'u tebrik etti (Associated Press)

Donald Trump, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yönetim Kurulu'na kabul edilmesinin ardından Kuzey Koreli diktatör Kim Jong-un'u tebrik ettiği için Cumhuriyetçiler tarafından topa tutuluyor.

Eski ABD Başkanı, Truth Social'da Kuzey Kore'nin kabul haberini paylaşırken ülkenin liderinin ismini yanlış yazarak "Tebrikler Kim Jung Un!" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayları ve eyalet liderleri bu paylaşımı derhal kınadı. Bu isimler arasında Trump'ın 2024 seçimlerindeki en büyük rakibi olan Ron DeSantis de var.

Cumartesi günü Iowa'da düzenlenen bir kampanya etkinliğinde kendisine bu paylaşımla ilgili soru sorulması üzerine Florida Valisi şöyle dedi:

Bunu gördüğüme şaşırdım. Yani bir kere Kim Jong-un kana susamuş bir diktatör.

DeSantis, Kuzey Kore'nin kısa süre önce küçük bebeği olan bir aileyi müebbet hapse mahkum ettiğini hatırlattıktan sonra DSÖ'yü kınamaya başladı.

Florida Valisi, "Dünya Sağlık Örgütü batmış bir örgüttür" dedi.

Kim Jong-un kötü ama ona katılmak mı? Bundan çıkmamız, DSÖ'nün karantina anlaşmasını reddetmemiz ve DSÖ'nün parçası olmayı tebrik etmememiz gerekiyor.

Trump'ın eski Birleşmiş Milletler (BM) elçisi ve 2024 seçimlerindeki rakibi Nikki Haley, Twitter'da "Kim Jong Un kendi halkını aç bırakıyor" dedi.

Kuzey Kore'nin Dünya Sağlık Örgütü'nde bir liderlik pozisyonuna sahip olması tam bir saçmalık.

Georgia Valisi Brian Kemp ise şöyle yazdı:

Ülkemizi Joe Biden'dan geri almak, Kuzey Kore'nin kana susamış diktatörünü tebrik etmekle başlamaz.

 

 

Cumhuriyetçi Partili eski Maryland Valisi Larry Hogan da Trump'la alay etti:

Barış ve özgürlüğü tehdit eden Kim Jong Un, Amerika'nın düşmanıdır. Trump'ın sanrılara kapılıp aksini düşünmesi, onu Çin için kullanışlı bir aptal ve başkanlığa uygun olmayan biri haline getiriyor.

Trump, bir dönemlik başkanlığı sırasında 39 yaşındaki despotu sık sık överek ve izole edilmiş komünist ülkeyi, görevdeyken ziyaret eden ilk ABD lideri olarak Kim Jong-un'la sıcak bir ilişki kurmasıyla biliniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Trump, ABD ve müttefiklerini sık sık nükleer saldırıyla tehdit eden Jong-un'la birbirlerine "aşk mektupları" göndermekle bile övünmüştü.

Başkalarıysa aralarındaki ilişkinin tuhaflığına dikkat çekti.

Oyuncu Mark Hamill, Twitter'da "Kana susamış bir diktatöre hayranlık gösterirken adını yanlış yazmak tam da ona göre bir şey" diye belirtti.

Dr. Jong Min Pak, bu hafta DSÖ'nün yönetim kuruluna üç yıllık bir dönem için atanan ilk Kuzey Koreli yetkili oldu.

BM İzleme Örgütü İcra Direktörü Hillel Neuer yaptığı açıklamada, "Bu, dünyanın en korkunç rejimlerinden birinin artık sağlık hizmetlerinin küresel yönetimindeki standartları ve normları belirleyen ve uygulayan bir grubun parçası olduğu anlamına geliyor" dedi.

Bu, kendisini gözden geçirmeye ve reforma büyük ihtiyaç duyan kilit önemdeki bir BM kurumu açısından absürt bir hadise.

Yönetim kuruluna Avustralya, Barbados, Kamerun, Komorlar, Lesotho, Katar, İsviçre, Togo ve Ukrayna da katılıyor.

İnsan haklarını seri halde ihlal eden bazı ülkelerin yakın zamanda uluslararası örgütlerde liderlik görevlerine atanması da kınamayla karşılaştı.

Rusya nisanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin başına geçerken, İran da BM İnsan Hakları Konseyi'nin 2023'teki Sosyal Forumu'nu yönetiyor.

Güney Koreli bir milletvekili bu hafta Jong-un'un obez olduğunu ve şiddetli uykusuzlukla alkol bağımlılığından mustarip olduğunu söylemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU