Pakistan Başbakanı Hindistan'a çıkıştı: Acınacak biçimde başarısızlığa uğrayacak

Yeni Delhi yönetimi, 5 Ağustos’ta Cammu Keşmir bölgesine ayrıcalık tanıyan yasayı iptal etmiş, bu karar Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimin patlak vermesine neden olmuştu

Pakistan Başbakanı İmran Han / Fotoğraf: EPA

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan hükümetinin “Keşmirlilerin kurtuluş mücadelesini bastıramayacağını” söyledi.

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Han, Hindistan’ın Cammu Keşmir kararına ilişkin şunları yazdı:

Faşist, Hindu Üstüncüsü (Narendra) Modi hükümeti bilmelidir ki, ordular, militanlar ve teröristler üstün güçler tarafından yenilgiye uğratılabilse de tarih bize, bir ulusun özgürlük mücadelesinde bir araya geldiğini ve ölmekten korkmadığını gösteriyor. Hiçbir güç, onun bu hedefine ulaşmasını engelleyemez.

 

İmran Han, Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin “faşist taktiklerle Keşmirlilerin kurtuluş mücadelesini bastırma girişiminin acınacak biçimde başarısızlığa uğrayacağını” yazdı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, dünkü açıklamasında “Müslümanlar savaş istemiyor. Ancak savaşa zorlanırsak geri adım atmayız” demişti.

Cammu Keşmir krizi

Hindistan, 5 Ağustos'ta yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370'inci maddesini iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Alınan kararı kınadığını açıklayan Pakistan yönetimi, Hindistan ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararı almış ve Hindistan'dan İslamabad'daki büyükelçisini geri çekmesini istemişti.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU