Prof. Naci Görür, "Kağıthane'de deprem yok" açıklamasını düzeltti

Görür, "Şu ana kadar Marmara (İstanbul) yöresinde sadece bir deprem var, o da 1,5 Kumburgaz fayında ve avcılar açıklarında" demişti

Fotoğraf: AA

İstanbul'un Kağıthane ilçesinde 3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ifade edildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.15'te merkez üssü Kağıthane olan 3 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Depremin 10,66 kilometre derinlikte olduğu belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Olumsuz bir haber bildirilmezken deprem uzmanı Prof. Naci Görür, sosyal medya hesabından “Kağıthane’de bir deprem yaşanmadığını” söyledi:

Arkadaşlar, benim kayıtlarımda dün olan Sıtma-Laçin/Çorum depreminden şu ana kadar Marmara (İstanbul) yöresinde sadece bir deprem var, o da 1,5 Kumburgaz fayında ve avcılar açıklarında. Olması çok doğal ve üzerinde durulması gereksiz. Öyle, karada ve Kağıthane’de bir deprem yok.

Mesajını düzeltti

Görür, daha sonra bir mesaj da paylaştı ve “Arkadaşlar, özür dilerim, Kağıthane deprem verisine ulaştım. Bu konuda düşüncemi biraz araştırdıktan sonra sizlerle paylaşacağım. Sevgiyle” dedi.

Naci Görür, daha sonra şu bilgilendirmeyi yaptı:

Arkadaşlar, Kağıthane verilerine geç ulaştığım için tekrar özür dilerim. Biliyorsunuz, Marmara Denizi dışında İstanbul’da karada daha önce de depremler oldu. Özellikle Tuzla, Pendik, Kartal hattında 4,0’e varan depremler oldu. Bu depremler Kuzey Anadolu Fay Zonuna bağlı küçük… küçük faylar üzerinde oluyor. Kağıthane depremi de öyle. Bu tür faylar haritalanmamış olsa bile KAF boyunca olabilir. KAF zonunu sadece Marmara içerisinde dar bir zon olarak düşünmeyin. Kağıthane depremine bu açıdan bakın ve özel anlam yüklemeyin. Sevgiyle. Not: Bu konuyu dostum Celal Şengör ile de tartıştık. Selam ve sevgileri var.

Depremin ardından NTV canlı yayınına bağlanan deprem uzmanı Prof. Okan Tüysüz de “Bu bölgede aktif fay yok. Çok büyük ihtimalle bu depremin yeri yanlış belirtildi gibi geliyor bana ya da başka bir nedenle, patlamayla ilişkili olabilir. Bu depremin fay çözümü dediğimiz bir parametresi var, bu parametre hemen belli olmayan bir şey. Bu belli olunca nasıl bir kaynaktan geldiğini söylemek mümkün” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU