James Cameron, 25 yıl sonra itiraf etti: "Titanik'te Jack yaşayabilirdi"

Ancak yönetmen, "çok fazla değişken" olduğunu itiraf etti

(Fox/Paramount)

James Cameron, 1997 yapımı Titanik'in (Titanic) sonunda tahta parçasına çıkabilseydi Jack'in "yaşayabileceğini" itiraf etti.

Cameron'ın, filmin 25. yıldönümünü kutlamak için katıldığı National Geographic'in Titanic: 25 Years Later With James Cameron (Titanik: James Cameron'la 25 Yıl Sonra) adlı özel programında, Jack'in (Leonardo DiCaprio) Rose'la (Kate Winslet) birlikte tahta parçasına sığıp sığamayacağını belirlemek için dublörlerle üç bilimsel test yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Denemelerden birinde kabaca Winslet ve DiCaprio'yla aynı boyuttaki iki oyuncu, karakterlerin filmde yaptığı "yorucu faaliyetleri" gerçekleştirdi.

Cameron daha sonra kadın dublör sanatçısına can yeleğini erkek oyuncuya vermesini söyledi ki bu filmde olmayan bir şey.

Yönetmen, eğer filmde bu gerçekleşseydi Jack'in "durumunun stabilize" olacağını ve "cankurtaran botu oraya varana kadar dayanma" ihtimali bulunacağını söyledi.

Ancak Cameron, karakterin bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğini çünkü Jack'in "düşüncelerinin, Rose'u tehlikeye atan bir şey yapmayacağı yönünde" olduğunu açıkladı.

Cameron'ın belgeselde "Jack yaşayabilirdi ancak çok fazla değişken var" dediği bildirildi.

Bugün bildiklerime dayanarak tahta parçasını daha küçük yapardım ve böylece hiç şüphe kalmazdı.

Hayranlar, Cameron'a hem Rose'un hem de Jack'in hayatta kalması için yüzen kapıda fazlasıyla yer olduğunu kanıtlamaya çalışarak onlarca yıl harcadı. Hatta bir çift, karakterlerin alabileceği çeşitli pozisyonları göstermek için sahneyi yeniden canlandırdı.

Daha önce de teorilere cevap veren Cameron, 2012'de bunun bir "alan meselesi değil, batmama meselesi" olduğunu açıklamıştı.

Ünlü yönetmen, "Jack, Rose'u tahta parçasına yerleştirdiğinde kendisi de binmeye çalışıyor (Jack aptal değil, ölmek istemiyor) ama tahta batıyor; bir nevi dönüyor" demişti.

Gerçekten batmamak için yalnızca bir kişiyi alabildiği açık; bu yüzden Jack, o bir kişinin Rose olmasına karar veriyor.

Geçen yıl Winslet, bu sahne hakkındaki tartışmalar sırasında sık sık fiziğiyle ilgili zorbalığa maruz kaldığını söylemişti.

Winslet, "Görünüşe göre çok şişmanmışım" demişti.

Neden bana bu kadar kaba davrandılar ki? Çok kabaydılar. Şişman bile değildim.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU