İstanbul Havalimanı Metrosu açıldı

Metro açılışında konuşan Erdoğan, muhalefete yüklendi: Ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne İstanbul’un sahip olduğu altyapıdan haberleri var

Fotoğraf: AA

Hizmete açılmasının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra İstanbul Havalimanı’na ray sistemi ile ulaşım sağlayacak olan metronun açılışı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı ile Kağıthane arasında hizmet verecek metro hattının açılışında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın ifadelerinden öne çıkanlar şöyle:

Ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne İstanbul’un sahip olduğu altyapıdan haberleri var. Kağıthane’ye kağıttepe diyenlerden, Paris’i bildikleri kadar İstanbul’u bilmeyenlerden fazla bir şey beklemiyoruz. Bunlar Türkiye’yi de İstanbul’u da tanımıyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı bir turist gibi yaşıyorlar. Ama onların bu cehaleti hakikatleri ortadan kaldırmıyor. Bu halleri bizi asla rehavete sevk etmiyor. Biz onlara rağmen İstanbul’un trafik sorununu raylı sistemlerle çözme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz.

Bunların boğazın altından Marmaray’ı geçirebilirler miydi? Bir tanesi ne diyor? “Bunda sürücü yok mu?” Ya bizim şu anda 10 adet sürücüsüz metro adımını biz attık. Ama bunların haberi yok. Ne diyor birisi de? “A bunları galiba Paris’te yapmışlar.” Paris’te metroda damdan sular akıyor, bizimkiler pırıl pırıl. Haberleri yok.

Kanal İstanbul projesiyle şehrimize bir soluk borusu açacağız. İstanbul’un marka değerini yükselteceğiz. Şimdiden altyapısını oluşturmaya başladığımız bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Göreve geldiğimiz 1994’te İstanbul’un suyu var mıydı? CHP’den devralmıştı. Çöp dağları var mıydı? Suyu 110 kilometreden dağları delerek İstanbul’a getirdik. Çöpleri kaldırdık mı? CHP demek çöp, çukur, çamur demek. Hatırlayın, Ümraniye çöplüğündeki patlamayı. 39 vatandaşımız orada öldü, hala bu CHP konuşuyor.

Ülkemiz yeni bir seçimin eşiğinde. Özellikle son 10 yılda yaşadıklarımızı şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Ekonomimizi mahvetme yolunda birçok adımlar attılar. Ama bunu da başaramadılar, başaramayacaklar. İşte şu anda İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın hali ortada. Bizim halimiz de ortada.

Erdoğan, metronun 1 ay boyunca ücretsiz olacağını bildirdi.

Açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yer almadığı görülürken eski  Başbakan Tansu Çiller de kurdeleyi kesenler arasında yer aldı.

Metro hakkında

Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı 34 kilometre uzunluğunda. Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp (Göktürk)-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nda 9 istasyon bulunuyor, hat Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerinden geçiyor. Yaklaşık 4 ay sonra hat, metrobüs ve Hacıosman-Yenikapı metrosu Zincirlikuyu istasyonları ile entegre edecek, yaklaşık 3,5 kilometrelik bir etabı daha tamamlanarak 34 kilometre olan hat 37,5 kilometreye çıkacak.

Metro hattı, 9 istasyonla günlük 800 bin yolcu kapasitesine sahip. İstanbul Havalimanı'na, metro hattının Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı entegrasyonu sayesinde tüm raylı sistemlerle doğrudan, güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Hattın işletmeye açılmasıyla dünyanın en büyük ve en önemli küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı'na Kağıthane'den 24 dakikada, Göktürk'ten 12 dakikada, Esenler'den 45 dakikada, Taksim'den 41 dakikada, Zincirlikuyu'dan 33 dakikada, 4. Levent'ten 35 dakikada ulaşılabilecek.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU