Çin, Kovid-19'la boğuşuyor: "Şanghay'da nüfusun yüzde 70'i virüse yakalandı"

Ülkenin finans ve ticaret merkezinde yaklaşık 25 milyon kişi yaşıyor

 "Sıfır Kovid" protestolarıya tedbirleri gevşeten Pekin yönetimi sınırları açınca ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Hindistan, Fas, Avustralya ve İsrail, ülkeden gelen yolculara Kovid-19 testi zorunluluğu getirmişti (Reuters)

Çin'de "sıfır Kovid" uygulamasının hafifletilmesiyle vaka artışları devam ederken, Şanghay'da nüfusun büyük çoğunun virüse yakalanmış olabileceği bildirildi.

Şanghay'ın Kovid uzman danışma panelinin üyelerinden Chen Erzen, salı günkü açıklamasında yaklaşık 25 milyon kişilik şehrin yüzde 70'inin Kovid-19'a yakalandığını tahmin ettiklerini belirtti.

Çin devletine bağlı Halkın Günlüğü gazetesine ait Dajiangdong Studio'ya konuşan doktor, söz konusu oranın geçen yıl nisan ve mayısa kıyasla 20 ila 30 kat artışa denk geldiğine dikkat çekti.

Chen, Nisan 2023'te Şanghay'daki vaka sayısının zirve noktasına çıkmasının öngörüldüğünü de belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Doktor, çalıştığı Ruijin Hastanesi'ndeki acil bölümüne günde 1600 kişinin geldiğini, bunlardan yüzde 80'inin Kovid-19 hastası olduğunu ifade etti.

"Hastaneye günde 100 ambulans geliyor" diyen Chen, acile kaldırılan hastaların yaklaşık yarısının 65 yaş ve üstü gruptan olduğunu söyledi.

Öte yandan sağlık uzmanları, başkent Pekin'in yanı sıra Tianjin, Çongçing ve Guangzhou gibi şehirlerde halihazırda vaka sayılarında ciddi artış yaşandığını bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in yerel ve uluslararası kamuoyundan eleştiri toplayan "sıfır Kovid" uygulamasında seyahat kısıtlamaları ve toplu test faaliyetleriyle imalat, ticaret ve hizmet sektöründeki işletmelere kısıtlama getirilmesi gibi geniş ölçekli tedbirler alınmıştı.

Vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen bu strateji, geçen ay ülkenin farklı şehirlerinde patlak veren eylemlerin ardından hafifletilmişti.
 


Ulusal Sağlık Komisyonu da kitlesel PCR testi uygulamasını sonlandırmıştı.

Komisyon ayrıca 7 Aralık'ta Kovid-19 teşhisi kriterlerini değiştirmiş, asemptomatik vakaların artık kaydedilmeyeceği belirtilmişti. Kovid-19'a yakalanıp sadece zatürre veya solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin ölümlerinin pandemi kaynaklı can kaybı olarak sayılacağı da ifade edilmişti.

Bunlar ülkedeki gerçek vaka ve can kaybı sayısının bilinmesini de zorlaşmıştı.

Küresel sağlık verileriyle ilgili analiz hizmeti sunan Birleşik Krallık merkezli Airfinity'nin geçen haftaki açıklamasında, Çin'de virüs kaynaklı günlük can kaybının 9 bin, vaka sayısınınsa 1,8 milyon civarında olabileceği bildirilmişti.

Firma, 1,4 milyar nüfusa sahip ülkede Nisan 2023 sonuna kadar pandemi nedeniyle 1,7 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği tahminini de paylaşmıştı.

Şirkete göre 1-29 Aralık'ta Kovid kaynaklı toplam can kaybı 100 bine yaklaşırken, vaka sayısıysa 18,6 milyonu bulmuştu.

Çin'in açıkladığı resmi rakamlara göreyse aralığın başından bu yana 22 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.Independent Türkçe, AFP, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU