Biden, Güney Kore'yle ortak nükleer tatbikat iddialarını reddetti

Hedefteki Kuzey Kore, geçen yıl en az 90 füze denemesi yapmıştı

Kuzey Kore'nin geçen yılki füze denemeleri, bölgedeki tansiyonu artırmıştı (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore'yle ortak askeri tatbikat düzenlemeye yönelik görüşmeler yapılmadığını söyledi.

Biden, pazartesi günü Beyaz Saray'daki açıklamasında, gazetecilerin Güney Kore'yle görüşme yapılıp yapılmadığına dair sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

ABD liderinin açıklamaları, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'un, Kuzey Kore'ye karşı ABD'yle ortak askeri tatbikat düzenlemek için görüşme yaptıklarını öne sürmesinin ardından geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yoon, pazartesi günü ülkesinin en büyük gazetelerinden Chosun Ilbo'ya röportajında, Kuzey Kore'ye karşı caydırıcılık stratejisi kapsamında ortak askeri tatbikat planlamaları için Washington'la görüştüklerini belirtmişti.

Güney Kore lideri, tatbikatlarda ABD'nin nükleer başlıklarının kullanılacağını ve Washington'ın da plana olumlu baktığını savunmuştu.

Pyongyang yönetimi, 2022'de en az 90 füze denemesi yaparak bölgedeki tansiyonu yükseltmişti.

Kuzey Kore, 2023'ün ilk saatlerinde de balistik füze denemesi yapmıştı. Yerel saatle 02.50 sularında Ryongsong bölgesinden kısa menzilli balistik füze fırlatılmıştı.

ABD ve Japonya başta olmak üzere Batılı devlet ve kuruluşlarsa Kuzey Kore'yi füze denemeleri nedeniyle eleştirmişti.

Pyongyang yönetimi, aralıkta casus uydu denemesi de yapmıştı. Uydunun nisanda hazır hale gelmesinin planlandığı bildirilmişti.Independent Türkçe, Reuters, New York Post

DAHA FAZLA HABER OKU