AYM: 1 Mayıs'ta Taksim yasağı hak ihlali değil

Oy çokluğuyla alınan karara şerh koyan AYM Başkanı Arslan yazısında "Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, bu hakkın kullanılacağı yer ve güzergahı seçme konusundaki tercih hakkını da içermektedir" dedi

 Fotoğraf: Twitter

Anayasa Mahkemesi (AYM), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının Taksim Meydanı'nda düzenlenmesine izin verilmemesine ilişkin başvurusunu karara bağladı. 

DİSK'in 'toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği' iddiasını 'kabul edilebilir' bulan mahkeme, yargılamanın sonunda ise oy çokluğuyla bu hakkın 'ihlal edilmediğine' hükmetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

2015-2017 arasındaki terör saldırıları sıralandı, İstanbul Valiliği'nin kutlamalar için diğer meydanları adres gösterdiği açıklamasına atıf yapıldı. 

2009 yılında ilk kez Taksim'e 1 Mayıs kutlamasına izin verildiğinin de hatırlatıldığı kararda yine de yasaklama kararının 'kamu düzeninin korunmasına yönelik önlemlerin bir parçası olduğu ve meşru bir amaç taşıdığı" sonucuna varıldığı belirtildi. 

Oy çokluğuyla karar

Sonuç olarak Yüksek Mahkeme, 'toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edilmediğine' oy çokluğuyla hükmetti. 

'İhlal yok' kararına Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ile üyeler Engin Yıldırım, Hicabi Dursun, M. Emin Kuz ve Kenan Yaşar karşı oy kullandı.

"Mülki amire verilen toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerleri ve güzergahı belirleme yetkisi mutlak değil"

Arslan karşı oy yazısında şunları kaydetti:

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, bu hakkın kullanılacağı yer ve güzergahı seçme konusundaki tercih hakkını da içermektedir. Bu nedenle ilgili kanun hükümlerinin tercih hakkını ortadan kaldıracak veya etkisiz hale getirecek şekilde yorumlanmaması gerekmektedir... Mülki amire verilen toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerleri ve güzergahı belirleme yetkisi mutlak değil.

Devletin toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılanları ve hakkın kullanıldığı yerde yaşayan diğer bireyleri şiddet eylemlerine karşı koruma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu nedenle kamu düzenini bozacak nitelikte bir tehlike veya tehdidin bulunması ve bunun daha hafif tedbirlerle bertaraf edilememesi durumunda son çare olarak toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı sınırlanabilir.

Bununla birlikte devlete düşen görev her türlü güvenlik tedbirini alarak anayasal hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sağlamak için uygun ortamı sağlamaktır.   

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU