Psikopatlar ve sadistlerle ilgili yeni ipucu: Ateşi seviyorlar

Araştırma ekibi orman yangınlarına ve Fransa'nın tarihi katedrali Notre-Dame'da 2019'da çıkan yangına atıfta bulundu

Birden fazla kez kasten yangın çıkarma ve bundan haz duyma durumuna psikolojide "piromani" adı veriliyor (Pixabay)

Almanya'daki iki üniversiteden psikoloji araştırmacıları, psikopati ve sadizmle ilişkili özelliklere sahip kişilerin ateşe ilgi duyma olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etti.

Berlin Humboldt Üniversitesi ve Hamburg Tıp Okulu'ndan araştırmacılar, sadizmin yanı sıra psikolojide "karanlık üçlü" (Makyavelizm, psikopati ve narsisizm) diye bilinen kişilik özelliklerine sahip kişilerin olanların ve yangın çıkarma eylemine ilgi duyup duymadığını öğrenmek istedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hakemli bilimsel dergi Frontiers in Psychology'de yayımlanan araştırma makalesinde orman yangınlarına ve Fransa'nın tarihi katedrali Notre-Dame'da 2019'da çıkan yangına atıfta bulunuldu.

"Yangınlar toplum için önemli bir sorun. Birçok insanın hayatına mal oluyor ve büyük maddi hasara sebebiyet veriyorlar. Adli örneklerde gözlemlenen önemli bir risk faktörü, suçluların yangına duyduğu ilgi" diyen araştırma ekibi, şöyle devam etti:

Ancak, yangına ilginin ve yangın çıkarmanın kişilik özellikleri gibi diğer değişkenlerle ilişkisine dair çok az bilgi var.

Ekip konuyla ilgili daha fazla bilgi elde etmek için 222 kişinin dahil olduğu bir çalışma yürüttü. İlk önce bu kişilerde karanlık üçlünün belirtileri olup olmadığına bakmak için psikolojik değerlendirmeler hazırladı.

Bunun ardından katılımcılara ateşe duydukları ilginin ölçülebilmesi için anketler yöneltildi.

Anketlerde "sıradan bir evde kömür ateşini izlemek" veya "televizyonda bir otelin yandığını görmek" gibi ifadeler yer aldı. Katılımcılardan bu deneyimleri zihninde canlandırması istendi.

Ayrıca katılımcılardan hissettiklerini aktarmaları ve deneyimlerini derencelendirmeleri için anketlerdeki belirli ifadelere de puan vermeleri talep edildi.

Bunlar arasında "kesinlikle korkunç", "hiç bu kadar üzülmemiştim", "heyecan verici" veya "çok hoş bir deneyim" gibi ifadeler yer aldı.

 

 

Bulgular, psikopatik özelliklerle yangın çıkarmaya ve yangını izlemeye yönelik ilgi arasında pozitif bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Araştırma makalesine göre, karanlık üçlü arasında yangınla ilişkilendirilen tek özellik psikopati oldu.

Bunun yanı sıra ateş ve sadizm arasında da bağlantı tespit edildi.

Ancak bu bağlantı iki sadizm türünde de farklı şekilde kurulmuştu: Doğrudan sadistler (zulmetmekten zevk alan) ve dolaylı sadistler (zulmü izlemekten zevk alanlar).

Araştırma makalesinde konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

Farkın kendini en açık şekilde gösterdiği nokta şu: Dolaylı sadizmde bir yangını izlemek sadist ihtiyaçları zaten tatmin ediyor. Onlar için ateşi başlatma eyleminin daha az önemi var.

 

Independent Türkçe, IFL Science, Frontiers in Psychology

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU