Jandarma okulları sınavında usulsüzlük: 7 binden fazla kişiye soruşturma

Jandarma okulları sınavını "aday numarası kodlama yöntemi" ile usulsüz şekilde kazanan şüpheliler tespit edildi

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2012, 2014 ve 2015'teki Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK) ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) mülakat aşamasını usulsüz şekilde geçen 7 bin 4 FETÖ şüphelisini deşifre ettiği bildirildi.

AA muhabirini edindiği bilgiye göre, “FETÖ'nün askeri sınav sorularını sızdırmasına” ilişkin soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu, JATEK ve JAMYO sınavlarına yoğunlaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çalışma sonucu, FETÖ mensupları olduğu belirtilen kişilerin mülakatları sorunsuz şekilde geçmesi için "aday numarası kodlama yöntemi"nin geliştirildiği belirlendi.

Buna göre, sınavlara giren kişilerin aday numaralarının bazı rakamları farklı olsa da toplamının aynı değeri verdiği tespit edildi.

Habere göre FETÖ mensubu astsubay adaylarını bu şekilde seçebilen mülakat komisyonu da bu kişilerin başarılı olmasını sağladı.

Harekete geçen başsavcılık, 2012'deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014'teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015'deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2112 kişinin usulsüz şekilde başarılı sayıldığını belirledi.

Toplam 7 bin 4 şüphelinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki kişiler hakkında adli işlem yapılması için 81 ilin başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU