Kanarya Adaları'ndan Manchester'a giden uçak, İspanya'da tuvalet molası verdi

"Mesaneler boşaltıldı, LS782 yoluna döndü"

(Reuters)

Kanarya Adaları'ndan Manchester'a giden bir Jet2 uçağının, yolcuların tuvaletleri kullanabilmesi için yolundan sapıp İspanya anakarasına yöneldiği bildirildi.

Gran Canaria havalimanının olduğu Las Palmas'tan kalkan LS782 sefer sayılı uçak, 3 bin 22 kilometrelik Manchester yolculuğu için saat 17.03'te, yaklaşık bir saat gecikmeyle havalandı.

Yaklaşık 200 yolcunun bulunduğu Airbus A321, normal şekilde Atlantik, Portekiz'in güneyi ve İspanya'nın batısı üzerinden uçtu. Fakat kuzey sahilinin üzerinden uçup Biscay Körfezi'ni geçmeden hemen önce, uçak aniden doğuya döndü ve iki daire çizdikten sonra Bilbao'ya indi.

Veri sitesi Flight Emergency şöyle bir tweet attı:

Gran Canaria'dan Manchester'a giden LS782 sefer sayılı Jet2 uçağı, uçaktaki tuvaletlerin bozulması yüzünden ve yolcular tuvaleti kullanabilsin diye az önce Bilbao'ya yöneldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uçak 19.11'de İspanya'daki havalimanına indi ve 21.20'ye kadar orada kaldı.

Flight Emergency, tweetinde "Mesaneler boşaltıldı, LS782 yoluna döndü" dedi.

Uçak sonunda saat 23.01'de, iki saat gecikmeyle Manchester havalimanına indi. Avrupa havayolu yolcusu hakları kuralları uyarınca, herhangi bir tazminata tabi değil.

Fakat bu yön değiştirme ek yakıt masrafları ve havalimanı hizmetleri ücretlerinden dolayı Jet2'ye binlerce sterline mal olacak.

The Independent, Jet2'den yorum talep etti ancak henüz yanıt alamadı. SeatGuru'ya göre, havayolu şirketinin Airbus A321 uçağında 4 tuvalet bulunuyor.

Bir yolcu uçağının çalışan tuvaletlere sahip olması konusunda yasal bir zorunluluk yok gibi görünüyor.

2011'de Ryanair'in CEO'su, havayolu şirketinin Boeing 737 filosundaki üç tuvaletten ikisini kaldırmayı düşündüğünü söylemişti.

The Independent'a konuşan Michael O’Leary şöyle demişti:

Bu, tüm yolcular için uçak bilet ücretlerini temelde yaklaşık yüzde 5 düşürecek.

Bu fikir hayata geçmedi. Ryanair'in ana uçak tipinde 189 yolcu için hâlâ üç tuvalet var.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU