CHP Sözcüsü Öztrak: Gelecek 100 yılı bırak, 2023 hedeflerini neden tutturamadın, millete önce bunun hesabını ver

Öztrak, "Asgari ücret 5 bin 500 lira. Daha dört ay önce belirlendi. En son açıklanan açlık sınırı ise 7 bin 425 lira oldu. Asgari ücretli bir ailenin sadece karnını doyurmak için ilave 1925 liraya ihtiyacı var" dedi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "20 yılda millete verdiği hiçbir sözü tutamayan millete taahhüdünü yerine getiremeyen saray, şimdi çıkmış, önümüzdeki yüzyıl için milletten yetki istiyor. Pes doğrusu. Sen gelecek 100 yılı bırak, 2023'e iki ay kala 2023 hedeflerini neden tutturamadın, millete önce bunun hesabını ver" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, Cumhuriyetin 99'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Milli bayramların geçilen zorlu yolları hatırlamak, geçmişten ders çıkarmak için de önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Öztrak, Cumhuriyet'in ahlak üzerine inşa edildiğini, kalpleri birleştirdiğini söyledi.

Türkiye'de toplumsal kutuplaşmanın toksik seviyelere ulaştığını, temel hak ve özgürlükleri, yargıyı, adaleti, demokrasiyi ve 99 yıllık Cumhuriyet'i tehdit ettiğini savunan Öztrak, şöyle konuştu:

Tek başına ülkeyi yöneten AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın TBMM Grup Başkanvekili, 'Bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir' diyerek, Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet devrimlerine alenen saldırmıştır. Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine düşmanlık etmiştir, kinini kusmuştur. AK Parti Genel Başkanı da bir yandan bayram günü milletin huzurunda, 'Yaşasın Cumhuriyet' diye bağırıyor diğer yandan bu vahim hadiseyi sadece seyrediyor. Ağzını açıp tek söz söylemiyor. Sükut ediyor. Ne demişler? Sükut ikrardan gelir. Demek ki kendisin de partisinin de asıl görüşü bu.

İktidarın 2011 seçimlerine giderken 2023 için millete bazı sözler verdiğini, adına da "2023 hedefleri" dediğini aktaran Öztrak, vaat edilen hedeflerin yerine getirilmediğini kaydetti.

Öztrak, "20 yılda millete verdiği hiçbir sözü tutamayan millete taahhüdünü yerine getiremeyen saray, şimdi çıkmış, önümüzdeki yüzyıl için milletten yetki istiyor. Pes doğrusu. Sen gelecek 100 yılı bırak, 2023'e iki ay kala 2023 hedeflerini neden tutturamadın, millete önce bunun hesabını ver" dedi.

"Dünyada gıda fiyatlarının en hızlı arttığı 5 ülkeden biriyiz"

Kışa girerken ciddi bir gıda ve barınma krizinin kapıda beklediğini bildiren Öztrak, dünyada gıda fiyatlarının Ukrayna-Rusya Savaşı öncesi seviyelerine döndüğünü söyledi.

Hafta sonu Rusya'nın tahıl koridorunu yeniden kapattığını belirten Öztrak, "Dünyada 12 aylık gıda enflasyonu yüzde 5,5'e kadar gerilemişti. Şimdi Rusya'nın tahıl koridorunu kapatma kararıyla tedbir alınmazsa dünyada gıda fiyatları yeniden artacak. Kara kış yaklaşırken bizdeki gıda enflasyonu yüzde 93. Dünyada gıda fiyatlarının en hızlı arttığı 5 ülkeden biriyiz. Tahıl başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarının yeniden artmaya başlaması, mutfaklarımızdaki yangının daha da büyümesi demek" değerlendirmesini yaptı.

Enflasyonun arttığını, Türk parasının pul olduğunu savunan Öztrak, iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi. "Enflasyonun aralıktan itibaren düşeceğini ilan ediyorlar" diyen Öztrak, fiyat etiketlerinin ve açlık sınırının artmaya devam edeceğini belirtti. Öztrak, "Asgari ücret 5 bin 500 lira. Daha dört ay önce belirlendi. En son açıklanan açlık sınırı ise 7 bin 425 lira oldu. Asgari ücretli bir ailenin sadece karnını doyurmak için ilave 1925 liraya ihtiyacı var" diye konuştu.

Kışa girerken barınma krizinin de olduğunu savunan Öztrak, sadece son bir yılda doğal gaza yüzde 161, elektriğe yüzde 101 zam geldiğini kaydetti.

Esnafın enerji faturaları nedeniyle zor durumda olduğunu, ev kiralarının arttığını dile getiren Öztrak, seçim öncesinde hükümetin bir sosyal konut projesi daha açıkladığını hatırlattı.

TOKİ'nin yapacağı 250 bin sosyal konut için yaklaşık 8 milyon vatandaşın başvurduğuna, başvuran her 100 vatandaştan sadece üçünün konut sahibi olabileceğine işaret eden Öztrak, geriye kalan 97 kişinin ev hayalinden vazgeçeceğini ifade etti.

"Piyasanın işleyişine müdahale edip sistemi bozuyorlar"

Hafta sonunda Türkiye Otomobil Girişim Grubu'nun seri üretim bandından ilk aracını indirdiğini, bunu ülke adına sevinçle karşıladıklarını bildiren Öztrak, TOGG'un bir özel girişim grubunun yatırımı olduğunu, çok büyük kaynaklar tahsis edildiğini, Türkiye'nin mobilite teknolojilerinde ilerlemekte umudu olduğunu belirtti.

Öztrak, "Bir Türk markası olarak TOGG'un, dünyanın en önemli teknoloji üslerinden biri olması, CHP olarak bizim en büyük dileğimizdir" dedi.

Aracın fiyatının açıklanmamasını eleştiren Öztrak, enflasyonun olduğu yerde öngörülebilirliğin olmayacağını söyledi.

Tabela faizinin yüzde 10,5 olduğunu, kimsenin bu faize ve krediye erişemediğini savunan Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Her gün yeni bir düzenlemeyle piyasanın işleyişine müdahale edip sistemi daha da bozuyorlar. Reel sektöre gidecek krediler, her gün ayrı bir düzenlemeyle büyüyen bütçe açığının finansmanına yönlendiriliyor. Saray ve şürekası bankaların kaçtan kredi açacağına, kime kredi açacağına kadar karışmaya başlamıştı. Yetmedi, geçtiğimiz hafta da bankaların ne zaman, saat kaçta döviz alıp satacağına da karışmaya başladılar.

Öztrak, müdahaleler sonucunda iş ve istihdam yaratan reel sektörün olumsuz etkilendiğini, iş insanlarının önünü göremediğini, yatırım için gereken kaynaklara erişemediğini kaydetti.

"İstifa tek taraflı bir müessesedir"

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal CHP'den istifa etti. Bu istifayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Öztrak, "İstifa tek taraflı bir müessesedir. Kendisi e-devlet üzerinden istifa etmiştir. Gerekçesinin kendisine sorulması daha uygun olacaktır" yanıtını verdi.

"Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi lideri Mustafa Destici'nin partinizin hazine yardımı almaması ve bu yardımı eleştirmesi gerektiği yönünde açıklamaları oldu. Siz bu açıklamaları nasıl yorumlarsınız?" sorusu üzerine Öztrak, "Sayın Destici'nin bu ifadeleri gerçekse ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur" dedi.

"İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bağımsız Türkiye Partisini 14 Kasım'daki toplantıda altılı masaya getirmeye hazırlanıyor. Değerlendirmeniz nedir?" sorusuna karşılık Öztrak, bu konunun altılı masanın ilk toplantısında gündeme geleceğini ve değerlendirileceğini belirtti.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU