Başparmak emojisi Z kuşağını rahatsız ediyor

"X kuşağı insanları bunu hep yapıyor"

Başparmak emojisi genellikle onaylama amaçlı kullanılıyor (Unsplash)

Daha yaşlı yetişkinlerin sohbet uygulamalarında sık kullandığı emojiler, Z kuşağının hoşuna gitmeyebilir.

2000'den sonra doğan kişileri kategorize etmek için dile getirilen Z kuşağı gençleri, başparmağın yukarıda olduğu onaylama emojisini (yes) olumsuz algılıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Reddit'te HuaAnNi adını kullanan 24 yaşındaki bir kullanıcı, "Benim yaşıtlarım arasında bu emoji, pasif agresif bir şeydir. Birinin size bunu göndermesi kabalıktır" diye yazdı.

İşyerinde bu nedenle uyum sorunu yaşadığını aktaran kullanıcı, "Nesiller arası iletişim kültürü farklı" diye devam etti:

Ofiste benim yaşımda kimse bunu yapmaz ama X kuşağı insanları hep yapıyor. Anlamam biraz zaman aldı, bana kızgın olduklarını düşündüm.

HuaAnNi'nin gönderisine yorum yapan diğer kullanıcılar da bu emojinin düşmanca ve uzlaşmaz bir tavra işaret ettiğini savundu.

SasiBan adlı bir kullanıcı, "Son işyerimde, ekibimizin WhatsApp grubu vardı. Oradaki insanların çoğu başparmaklarıyla cevap veriyordu" ifadelerini kullandı:

Neden bilmiyorum ama bana biraz düşmanca geldi.

Öte yandan yaşı daha büyük kişilerin tartışmaya dahil olması Reddit kullanıcılarını ikiye böldü. AdditionalAttorney adlı bir kullanıcı, "Neden rahatsız oluyorsunuz? Ben mesajların yüzde 90'ına böyle cevap veriyorum" diye yazdı ve ekledi:

Neredeyse 40 yaşındayım.

Araştırma şirketi Perspectus Global'in kısa süre önce yaptığı bir ankette de Z kuşağının kullanmadığı emojiler sıralanmıştı.

Daily Mail'in haberleştirdiği ankete 16 ila 29 yaşlarındaki 2 bin gencin katıldığı ifade edilmişti. Gençlerin "yaşlı bulduğu" emojilerin başında başparmaklı onaylama emojisi yer almıştı. Bunu kırmızı kalp emojisi takip etmişti.

 

Independent Türkçe, CNET, Daily Mail, Yahoo News

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU