Akşener: Sopalı referandumlar, Putin'in hayal dünyasına aittir

Putin’in çarlık rüyaları peşinde olduğunu ileri süren Akşener, “Sırf bu gerçek bile Türkiye’nin istikbalini otokraside görenler için ibretlik bir ders niteliğinde” dedi

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerini ilhak etmesini değerlendirdi.

Ayrılıkçı yönetimlerin yaptığı referandumların “uluslararası hukukun temelini oluşturan egemenlik hakkına saygı ilkesihi açıkça ihlal ettiğini” belirten Akşener, “Putin’in bu tavrı, artık sadece Ukrayna’nın değil bölge ülkelerinin de güvenliği ve toprak bütünlüğü için bir tehdittir” ifadelerini kullandı. Akşener sosyal medya mesajında şu görüşlerini paylaştı:

Uluslararası normları istismar ederek yürütülen etnik yayılmacı bir ajanda ile hiçbir ülke ne demokratik ne de müreffeh olamaz. Bu ajandaya hizmet eden sopalı referandumlar da aynı Kırım’da olduğu gibi hükümsüzdür ve Putin’in hayal dünyasına aittir.

“Putin, çarlık rüyalarının peşinde”

Maalesef Putin, çarlık rüyalarının peşinde hem kendi vatandaşlarını hem de Ukraynalıları göçe zorlayıp binlerce insanı ülkelerini terk etmek zorunda bıraktı. Sırf bu gerçek bile Türkiye’nin istikbalini otokraside görenler için ibretlik bir ders niteliğinde.

“Dünyayı Suriyelileştirmek isteyenlerin karşısında durmak tarihsel bir vazifedir”

Elbette bizler, sultancıl ve arkaik rejimleri ülkemize model olarak dayatanların karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Her daim Cumhuriyet’imizin değerlerini, egemenlik ilkesine saygıya dayalı kurucu anlayışını ve barışı önceleyen perspektifini hatırlatacağız.

Dünyayı Suriyelileştirmek isteyenlerin karşısında kararlılıkla durmak, bizler için tarihsel bir vazifedir. Çünkü Türkiye’nin tartışılmaz yeri, vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşadığı medeni milletler ailesidir. Türk Milleti de bu ailenin asil bir üyesi ve banisidir.

 

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU