Barış Pehlivan: Süleyman Soylu trolleri

“AKP içinde Soylu’ya yakın olduğu bilinen web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına dair bir rahatsızlık var”

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, “iktidar içinde içinde kendi yarattıkları trollere dair rahatsızlık olduğunu” söyledi ve “AKP içinde Soylu’ya yakın olduğu bilinen web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına dair de bir rahatsızlık var” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pehlivan, bugünkü “Süleyman Soylu trolleri” başlıklı şöyle yazısında özetle şunları yazdı:

Erdoğan’a gönülden bağlı, içeriyi bilen bir kaynağım anlattı: “AK Parti’de kendi yarattıkları trollere dair rahatsızlık var. Örneğin, sevilmeyen bir trol hesabının tweet’ini paylaşması, sanılanın aksine kabinedeki bazı bakanları huzursuz ediyor. Zira ters tepiyor.” 

Konu konuyu açtı... Şunları duydum: 

“AK Parti ile ilişkili üç-dört ayrı trol ekibi mevcut. En büyüğü İletişim Başkanlığı ile bağlantılı. Parti içinde bu trollere dair kırılma ise Mustafa Şentop olayıyla yaşandı. Ondan sonra ‘Bu hesaplar başımıza bela olacak’ diyenler ve uzak durmak isteyenler çoğaldı.” 

Unutanlar olabilir, “Mustafa Şentop olayı” nisan ayında yaşanmıştı. AKP’ye reklam hizmeti veren bir ajansın sahibi olan “Cumhur Frankfurt” adlı hesap, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u tehdit etmişti. “Arkadaşa tütün ve temiz don lazımmış” şeklindeki tehdidin arkasında İletişim Başkanlığı ve Süleyman Soylu ismi aranmıştı. Öyle ya, bizzat Şentop da “İç operasyon çekiyorlar” demişti. 

“AKP içinde Soylu’ya yakın olduğu bilinen web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına dair de bir rahatsızlık vardı” diyen Pehlivan, şu satırları kaleme aldı:

Öyle ki, Soylu’nun danışmanlığını da yapan akrabası C.D’nin bu siber şebekenin başında olduğu konuşuluyor. Onun koordinasyonunda üç ayrı “haber” sitesi ve onlarca sosyal medya hesabı Bakan Soylu için çalışıyor. O siteler ki her gün Süleyman Soylu propagandası yapıyor, Bakan’ın düşman gördüğü isimlere dair operasyon kokan metinleri paylaşıyor. Hatta üç ayrı sitede de aynı görseller, aynı başlıklar, aynı satırlar yayımlanıyor. Gün geliyor, hedef gösteren o yayınların muhatabı bazen parti içinden Metin Külünk, bazen Mehmet Metiner bazen de başka bir AKP’li kurmay dahi oluyor. 

Sahi, Süleyman Soylu ne yapmaya çalışıyor? Gün gelir, AKP de biz de öğreniriz. 

İşte o güne kadar, seçime giderken mıh gibi aklımızda tutmalıyız: 

Bir doğru üç yalanı yaymak içindi. İşlenen suçlar kadar işleniş yolları da eskiydi. Değişen sadece suçluların adıydı. Akıbetleri ise değişmeyecek.

 

Cumhuriyet

 

DAHA FAZLA HABER OKU