Özgür Demirtaş'tan "Faiz yalanı" videosu: Şimdi daha günahkârız

Yayınladığı videoda hükümetin uyguladığı yeni faiz politikasını yorumlayan Demirtaş, "Enflasyon yüzde 70, sen eğer Merkez Bankası faizini yüzde 14'te tutarsan, ekonominin altında dinamit koyarsın" dedi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 14'ten 13'e indirmesi ile ilgili Youtube kanalında bir video yayınladı.

Faiz konusunda halkın doğru bilinçlendirilmediğini belirten Demirtaş, "Aslında bu videoyu çekmeyecektim ama bizim ülkede o kadar fazla yalan yanlış haber, o kadar fazla itibar süikasti, o kadar fazla algı operasyonu, o kadar fazla olmayan şeyleri oluyormuş gibi gösterme olayı var ki… Aynı zamanda en önemlisi, halkımızın finansal okur yazarlığı o kadar düşük ki ve kandırılmaya o kadar müsaitler ki...Dedim ki kendi kendime, üşenme hadi kalk bu videoyu çek. Tane tane yoruma girmeden matematiksel gerçekleri tane tane anlat" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Faiz, özellikle de yüksek faiz kötü bir şeydir. Birazcık aklı olan insan çok düşük faiz ister" diyen Demirtaş şöyle devam etti:

Diyeceksiniz ki ama efendim zengin insanlar var, mevduat faizi yüksek olsun istiyorlar. Faiz yüzde 3-4 fazla olsun onları mutlu ediyor, ona ne diyorsun Özgür? Siz dünyadaki o dolar milyarderlerinin yüzde 2-3 fazla faize mi tamah ettiğini mi söylüyorsunuz. Böyle düşünüyorsanız vizyonunuz çok dar. Arkadaşlar dünyadaki zengin insanlar yüzde 300-400, paraların üçe dörde katlayacak yatırımlar bulmaya çalışıyorlar. Geçiniz efendim. Bu tamamıyle, parayla işi olmayan vatandaşı kandırmak ve bir hikayeye inandırmak için söylenen şeyler.

"Türkiye çok ciddi bir laboratuvar oldu"

Politika faizinin indirilmesinin etkilerini de yorumlayan Demirtaş şunları söyledi:

Diyelim ki politika faizini indirdin. İndirince ne oldu? Valla indirince ne olduğunu aslında hiç görmek istemezdik ama Türkiye bunun için çok ciddi bir laboratuvar oldu. Denedik ve görüyoruz. Allah rızası için gidin Eylül 2021'e bakın. Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 19. Bireysel kredi faizleri yüzde 18-20 arası. Şirketlerin aldığı kredi faizi yüzde 20 falan. 3-5 puan oynayabilir. Devlet yüzde 17 ile kredi alıyormuş.

Politika faizini yüzde 19'dan 14'e indirmişiz. Dedim ya ülkeyi yönetenler bir telefonla bunu indirebilir. Peki gerçekten bu dinimizce yasaklanan faize ne olmuş? Bireysel krediler, bugün gidin bankaya yüzde 26-28. Yani artmış. Yani daha günahkarız. Şirketlerin aldığı krediye verdiği faiz bugün yüzde 35. O da bankalar uzun vadeli vermiyor o krediyi. Gidin kamu bankasına sorun bakalım yüzde 35'le 10 yıllık veriyorlar mı? Vermiyorlar arkadaşlar. Yani şirketlerin kredileri 20'den 35'e 40'a çıkmış. Hatta bazı kredilerde 45-50 telefuz ediliyor mu ediliyor. Felaket yani.  Peki bizim devlet yüzde 17'yle borçlanıyormuş Eylül 2021'de, şimdi kaçla borçlanıyor biliyor musunuz? Yüzde 23'le arkadaşlar.  Bu arada hükümet sadece TL cinsinden borç para bulmuyor, bizim Euro Bond dediğimiz tahvilleri satarak da para buluyor, dolar cinsinden de borçlanıyor. Dolar cinsinden borçlanma faizimiz Eylül 2021'de yüzde 6,  bugün yüzde 11.

"E hani nas, hangisi günah"

Merkez Bankası'nın faizinin yüzde 19'dan 14'e indirince bireysel kredi faizlerinin, şirketlerin yatırım kredi faizlerinin, devletin TL borçlanma faizlerinin ve devletin dolarla borçlanma faizlerinin arttığını belirten Demirtaş, "E hani Nas, hangisi günah. Ben bunu daha nasıl net bir şekilde anlatayım. Peki niye yakardım, ben ve birçok uzman. Arkadaşlar politika denilen şey teknik bir faizdir.  O teknik faize eğer siz enflasyonun çok fazla altına indirirseniz. Enflasyon yüzde 70, sen eğer Merkez Bankası faizini yüzde 14'te tutarsan, ekonominin altında dinamit koyarsın. Yönetemezsin, paramparça olur her şey. Fiyatlar allak bullak olur. Fiyat hassasiyeti gider, insanların enflasyon beklentisi bozulur. Daha ne kadar net anlatsaydık" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU