Selahattin Demirtaş’ın eşine yazdığı mektup 'sakıncalı' bulundu, el konuldu

Başak Demirtaş: Dava açıp o mektubu mutlaka alacağım

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yazdığı mektupla ilgili "sakıncalı mektup değerlendirme kararı" alındı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Her ne kadar mektup okuma komisyonu tarafından 'Beraber Ve Solo Susmalar'  başlıklı yazıda, halkın belli bir kesimini sınıflandırıp, ayrıştırarak, küçük düşürücü, aşağılayıcı, ayrıca bu kesime yönelik kin ve düşmanlığa tahrik eden, provoke edici ifadeler ile ceza infaz kurumlarında ve mahkemelerde yapılan eylemleri övücü ve meşru gösterdiği ifadelere yer verildiği tespit edilmiş ise de yapılan inceleme neticesinde 'Beraber Ve Solo Susmalar' başlıklı yazının tamamında halkın belli bir kesimini sınıflandırıp ayrıştırarak küçük düşürücü, aşağılayıcı, provoke edici ifadeler ile ceza infaz kurumlarında, mahkemelerde yapılan eylemleri övücü ve meşru gösrteren ifadelere yer verilmiştir. Bu nedenden dolayı söz konusu mektubun içeinden çıkan 'Beraber Ve Solo Susmalar' başlıklı yazının tamamının ceza infaz kurumlarının yönetimi ile ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki tüzüğün 91. maddesi 3. fıkrası gereğince ilgilisine çizilerek gönderilmesine, alınan kararın bir nüshasının ilgili hükümlü/tutukluya tabliğine, disiplin kurulu kararının dosyasında saklanmasına, kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Edirne İndfaz Hakimliği'ne itiraza açık olmak üzere oy birliği ile karar verilmiştir."

Başak Demirtaş ise alınan karar üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Selahattin ile görüşten çıktım. İyiydi. Herkese selamları vardı. Bana yazdığı son mektuba, ‘sakıncalı’ denilerek el konulmuş. Dava açıp o mektubu mutlaka alacağım” ifadesini kullandı.

 

 

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinde eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve 9 HDP'li milletvekili ile birlikte, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. 

 

DAHA FAZLA HABER OKU